Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sonucunda gelinen aşamada, kanunun öngördüğü ''en yakın erişilebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile Türkiye piyasasındaki fiyat oluşumu''nun aynı seviyelerde gerçekleştiğine işaret ederek, uygulamaya yönelik iki aylık kanuni sürenin bugün sona erdiğini bildirdi.
İki ay süren uygulama benzinde depo başına 11,5 liralık ek maliyet yarattı.
EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, Kurum tarafından 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde ''petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı'' anlaşıldığından 27 Haziran 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kanun ile belirlenen iki aylık süre için tavan fiyat uygulamasının başlatıldığı hatırlatıldı.
Bu süre zarfında akaryakıt satış fiyatlarındaki değişimlerin, esasen dünya petrol piyasalarında oluşan ürün fiyatları ile döviz kuru ve vergiler gibi unsurlardaki değişimlere göre belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:
''Kurumumuz tarafından başlatılan tavan fiyat uygulaması ile de dağıtıcı ve bayi payları, litrede yaklaşık olarak 42 kuruştan 25 kuruşa indirim sağlanarak sınırlandırılmıştır.
Tavan fiyat uygulaması sonucunda, gelinen aşamada, kanunun öngördüğü en yakın erişilebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile ülkemiz piyasasındaki fiyat oluşumu aynı seviyelerde gerçekleşmekte olup, uygulamaya yönelik iki aylık kanuni süre bugün sona ermiş bulunmaktadır.''
Açıklamada, EPDK'nın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kanuni sorumlulukları çerçevesinde tüketici haklarını korumaya devam edeceği, piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyeceği, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edeceği bildirildi.
BENZİNDE DEPO BAŞINA 11,5 LİRALIK ARTIŞ
Tavan fiyat uygulamasının başladığı gün 152,5 liraya dolan 50 litrelik bir depo bugün 164 liraya doluyor. Başka bir deyişle tavan fiyat uygulaması benzinde depo başına 11,5 liralık bir ek maliyet yarattı.

Maliye Bakanlığı da benzin, motorin ve fuel oil'de özel tüketim vergisini 15 Temmuz'da artırmıştı. Artışın hemen sonrasında fiyatlara yüzde 7'nin üzerinde zam yapılmıştı.
Sektörün yüzde 90'ını temsil eden Petrol Sanayi Derneği (Petder) serbest piyasa ekonomisine darbe olduğunu belirttiği tavan fiyat uygulamasının, dağıtıcı ve bayi marjlarını yüzde 12'den yüzde 8'e düşürdüğünü açıklayarak, EPDK'ya uygulamaya son verme çağrısı yapmıştı.


Mynet