İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 100 Endeksi, 67 puan artışla 47 bin 27 puandan açıldı. Açılış itibari ile hisse senetleri ortalama yüzde 0.14 oranında değer kazanırken, 10.268.653 TL'lik işlem gerçekleşti. İstanbul serbest piyasada dolar 1,5100, avro 2,1500 liradan güne başladı.
Son günlerde gelen alımlarla hızlı bir yükseliş gerçekleştiren endeks dün kar realizasyonları ile karşılaştı. ABD’de dün açıklanan ekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesine rağmen yurt dışı piyasalara paralel artan kar satışları İMKB’yi kötü vurdu.
Endeksin bugün de yurt dışı piyasalardaki veri akışını izleyeceği ve aşağı yönlü dalgalı seyrini sürdüreceği öngörülüyor.
Teknik olarak bakıldığında, gerilemelerde 46 bin 600 - 45 bin 800 aralığını korumaya çalışacağı düşünülen endekste, 47 bin 500 seviyesi aşılmadığı sürece yükselişler satış amaçlı kullanılabilir. Gelinen seviyeler itibariyle, işlem hacminin düzeyi ve destek-direnç seviyeleri yakından izlenmeli.
Bugüne baktığımızda, gün içinde ABD’de yayınlanacak olan 2. çeyrek büyüme ile haftalık işsizlik maaş başvuruları verileri 2. seansa ve gün sonuna yön verecek. Şu an için bu verilerin dışında önemli başka bir haber akışının bulunmaması sebebiyle, saat 15:30 ve sonrasında verilere yönelik beklentilerin borsalarda etkili olacağı belirtiliyor.
Bu nedenle de uzmanlar, gün içi işlem yapan yatırımcılara 15:30’daki verilere göre pozisyon almalarını tavsiye ediyor.
Yurtiçinde politik gündemin hakim olmasına da bağlı olarak bugün İMKB gün boyunca yurtdışı borsalara paralel hareket edecek.


Mynet