Karpuza küstüler, fıstığa göz kırptılarAdana'da, geçen yıl karpuz ve pamuk gibi yöreyle özdeşleşen ürünlerden umduğunu bulamayan çiftçinin, yer fıstığına yöneldiği ve ekim alanını geçen yıla göre yüzde 10 artırdığı bildirildi.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana ve ilçelerinde yer fıstığı ekim alanlarının son 7 yıl içinde önemli oranda arttığını kaydetti.

Geçen yıl Adana'da 1. ve 2. ürün yer fıstığının yaklaşık 90 bin dekar alanda ekildiğini anlatan Tezcan, bu yıl ise ekim alanının yüzde 10 oranında artarak 100 bin dekara yaklaştığını kaydetti.

Tezcan, üretim alanlarının artmasında en önemli faktörün, çiftçinin diğer ürünlerden, maliyetini dahi karşılayamayacak şekilde zarar etmesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Özellikle pamukla öne çıkan yörede, bu ürünün fiyatının 5 yıldır değişmemesi, pamuk üreticisini mısıra ve yer fıstığına yöneltti. Karpuz üreticisi de, kabak aşısı ve pazarlamadaki sorunlar nedeniyle yer fıstığına yöneldi. Geçen yıl yaklaşık 150 bin dekar alanda karpuz üretimi yapılırken, bu yıl üretim alanları 80 bin dekara geriledi. Türkiye'de en erkenci hasadın yapıldığı ve kendine has aromaya sahip karpuzuyla ünlü Karataş ilçesine bağlı Tuzla beldesinde dahi çok sayıda üretici karpuzu bırakıp, yer fıstığı ekmiş durumda.''

OSMANİYE'YE RAKİP OLUYOR

Adana'nın gelecekte, bölgede yer fıstığı üretimiyle ön plana çıkan Osmaniye'ye rakip haline gelebileceğini bildiren Tezcan, ''Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklanan 'Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli' kapsamında yer fıstığının 'yağlı tohum' olarak desteklenmesi söz konusu. Bu nedenle üretimin gelecek yıllarda daha da artacağını öngörüyoruz. Getirisi iyi bir ürün olması da üreticiyi yer fıstığı ekmeye teşvik edecektir'' dedi.

Tezcan, bölgede yer fıstığı üretimi artarken, işleyip katma değerli ürün haline getirecek fabrikaların bulunmamasının handikap olduğuna dikkati çekerek, ''Yer fıstığının bölge ekonomisine sağladığı katkının artması için mutlaka bu ürüne yönelik fabrikaların kurulması gerekiyor. Aksi halde, ham şekilde sattığımız ürünü, işlendikten sonra birkaç kat fiyatla satın alıp tüketmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

haberaktuel.com