Türkiye'nin önde gelen moda tasarımcılarını ve hazır giyim markalarını bir araya getiren İstanbul Fashion Days (İstanbul Moda Günleri) Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın katıldığı törenle başladı.

27-30 Ağustos tarihleri arasında devam edecek program kapsamında; yerli ve yabancı birçok tasarımcı, 2010 yaz koleksiyonlarını tanıtan 18 defile düzenleyecek. Programın açılışını yapan Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bu etkinliğin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "Bunun bir delilik olduğu belirtilmişti. Ancak bu işler delilikle yapılır, ben delileri severim, deliliği de severim." dedi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve Moda Tasarımcıları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonun açılışı İTÜ Taşkışla Kampüsü'nde yapıldı. Açılışın kurdelesini Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ve Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Bahar Korçan birlikte kesti. Burada konuşan Bakan Çağlayan, tekstil ve konfeksiyonun ülkemiz için önemli bir üretim ve ihracat dalı olduğunu ifade etti. Zafer Çağlayan, açılışın ardından fuarda bulunan stantları gezdi. Aydınlı Grup'un standında ceketini çıkararak sarı renkte kazak giyen Çağlayan, "Sarı kırmızı yaparsanız destekleriz. Benim Fenerbahçe'yi seven Galatasaraylı olduğumu biliyorlar. Sarı lacivert kravatım da var." diyerek espri yaptı. Üzerinde giyindiği takım elbisenin Damat markalı olduğunu belirten Çağlayan, "Ben Sarar'dan, Ramsey'den de sürekli giyiniyorum. Kravatım Ramsey, mendilim Vakko, ayakkabım da Selahattin Akaydın." diye konuştu.

Zaman gazetesi