Anne ve ninelerin pasta ve börek yaparken en büyük yardımcısı olan davul fırın, yeni neslin mutfağına da gir-meye hazırlanıyor. Davula benzediği için bu adı alan efsanevi fırın, yeni tasarımı ve parlak renkleriyle genç-leri de tavlayacak. Üzerinde çalışılan fırın, ekim ayında düzenlenecek Züchex Fuarı'nda beğeniye sunulacak.
Bir dönemin efsane ürünü davul fırın yeniden mutfaklara girmeye hazırlanıyor. Nine ve annelerin yaptığı tereyağlı börekler, nar gibi kızarmış kadayıflar ve mis gibi kokan poğaçalarla zihinlerde yer eden davul fırının yeni hedefi gençler. 30 yıldır pişirme cihazları üreten Akel, tasarım ve renk değişikliği ile yılların davul fırınını genç ev hanımlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Akel'i satın alan Beliva Mutfak Eşyaları'nın Genel Müdürü Yaşar Gümüşoluk, belli bir yaşın üzerindeki hemen herkesin zihninde davul fırınla ilgili olumlu bir kanaatin bulunduğunu ve bunu genç kuşaklara da taşımak istediklerini söyledi.
Halen davul fırının ciddi bir müşteri kitlesi bulunduğunu, önemli miktarda da satış yapıldığını belirten Gümüşoluk, "Gençlere de sevdirmek için ürünü yenileyeceğiz. Profesyonel bir tasarım ekibi üzerinde çalışıyor. Görünümü biraz değişecek, daha modern olacak. Pembe, mor ve turuncu gibi daha parlak renkler de düşünüyoruz." dedi. Yeni tasarım davul fırın, 15-18 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek Züchex Uluslararası Zücaciye, Hediyelik Eşya ve Elektrikli Ev Gereçleri Fuarı'nda görücüye çıkarılacak. Davul fırının ünü, Türkiye sınırlarının ötesine de taşmış durumda. Akel, Hollanda, Almanya, İsviçre, Yunanistan, Kazakistan, Libya, Etiyopya ve Azerbaycan ve bazı Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Yaşar Gümüşoluk, Avrupa'da özellikle gurbetçi Türklerle Ortadoğu kökenli diğer etnik gruplardan davul fırına büyük talep geldiğini ifade etti. Üretimlerinin yüzde 60'ını ihraç ettiklerini dile getirirken, "Türk malı mini fırınlar, yurtdışında kalitesiyle önemli bir yer edindi. Türk ürünleri, pahalı olmasına rağmen Çin malı fırınlardan daha çok tutuluyor." diye konuştu. Termostatlı ve zaman ayarlı modelleri de bulunan davul fırınların fiyatı 50 ila 90 lira arasında değişiyor. Türkiye'de yılda yaklaşık 800 ile 1 milyon arasında davul fırın üretiliyor. Mini fırınların üretim adedi ise 4 milyondan fazla.
ISIYI EŞİT DAĞITIYOR, YEMEĞİ YAKMIYOR
Yaşar Gümüşoluk, davul fırının köşeli fırınlara göre çok daha avantajlı olduğunu anlattı. Gümüşoluk'un verdiği bilgiye göre davul fırınlarda şekli dolayısıyla ısı, iç yüzeyin tamamına eşit olarak dağılıyor. Bu sayede 'böreğin üstü yandı, altı çiğ kaldı' gibi şikâyetler yaşanmıyor. Yiyeceği ideal ısıda pişirmek mümkün oluyor. Öte yandan davul fırınları kullanmadan önce belli bir süre ısıtmaya gerek kalmıyor. Bu da elektrik tasarrufu sağlıyor.
Ramazan'da satışlar üçe katlanıyor
Beliva Mutfak Eşyaları Genel Müdürü Yaşar Gümüşoluk, fırın satışlarının Ramazan ayında zirve yaptığı bilgisini verdi. Ramazan'dan yaklaşık bir ay önce işlerin hızlanmaya başladığını aktaran Genel Müdür, "Bu süreçte satışlarımız üçe katlanıyor. Neredeyse ürün yetiştiremiyoruz, sıfır stokla çalışıyoruz." açıklamasını yaptı. Ramazan ayında elektrikli katmer ve kavurma saclarının satışlarında da büyük artış oluyor. Gümüşoluk, ekonomik krize rağmen fırın sektöründe sıkıntı yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Zaman