Kartal Yuvası, Fenerium ve Galatasaray Store mağazalarında en çok satılan ürün Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının formaları oldu. Yeni sezonun başladığı bu dönemde en fazla satışı yapılan ürün formalar.
Beşiktaş'ın forması 85, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın formaları ise 89 liradan satılıyor. Kartal Yuvası'nda son üç aylık satışlar yüzde 400 arttı. Beşiktaş Sportif AŞ Genel Müdür Yardımcısı Emre Altunlu, artıştaki en büyük etkenlerin, mağazaların artması ve geçen yılki şampiyonluk olduğunu söyledi. Altunlu, şampiyonluklarını ilan ettikleri gece 'Şampiyonluk Bizim Kupa Bizim' sloganı etrafında şekillendirdikleri atkı, bayrak, anahtarlık, şapka, şampiyonluk CD'si ve tişörtler sayesinde satış hacminin arttığını belirtti. Mağaza sayısını 3 yıl içinde 7'den 30'a çıkardıklarını dile getiren Altunlu, online satış siteleri ve Türkiye'yi dolaşan iki adet Kartal Yuvası TIR'larının bulunduğunu da ifade etti. Lisansör olan firma sayısının 42 olduğunu belirten Altunlu, bu rakamın BJK lisanslı ürünlerinin satışa çıkmasından bu yana ulaşılan en yüksek rakam olduğunu söyledi. Bu yıl, Adidas ile yeni bir sponsorluk anlaşması gerçekleştirdiklerini hatırlatan Altunlu, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıllara kıyasla forma satışlarımızda belirgin bir artış var. İlk parti formaların daha ilk günden hızla tüketilmesi, taraftarımızın yeni sezon formalarına göstermiş olduğu ilginin en güzel kanıtıydı. Forma satışı, her zaman için bir numaralı ürün. Adidas, Beşiktaş formalarını kendi mağazasında da satacak. Böylece satışlarımız daha da artacak.'' Altunlu, yeni sezon formalarının 85 liradan satıldığını, kısa bir süre sonra sunacakları replikaları (taraftar formaları) ise 50 liradan satışa çıkaracaklarını söyledi. BJK logolu Sarar gömlek ve tişörtlerin de satışa sunulduğunu kaydeden Altunlu, Sarar ile kış sezonundan başlamak üzere, daha fazla ürün gamını içeren bir işbirliğine gideceklerini ifade etti.
Fenerium Genel Koordinatörü Aydın Kirman da son üç ayda 450 bin adet ürün satıldığını bildirdi. Yazın 168 farklı modelden oluşan '2009 Fenerium Yaz Koleksiyonu' dahilindeki tişört, şort, deniz şortu, kapri, sweat şort, eşofman gibi yeni ürünlerin taraftarlara sunulmasının satışlarına hareketlilik getirdiğini belirten Kirman, temmuzda raflarda yerini alan yeni sezon A takım antrenman ve kamp ürünlerinde de yüksek bir satış performansı yakaladıklarını söyledi. En fazla satışın formalarda yaşandığını anlatan Kirman, üç model içerisinde 'Arma Forma'nın forma satışları içerisindeki payının yüzde 50 olduğuna dikkati çekti. Kirman, forma satışlarının toplam cirolarının yüzde 38'ini oluşturduğunu, yetişkin maç formalarının fiyatlarının 89, yetişkin taraftar formalarının ise 57 lira olduğunu sözlerine ekledi. Galatasaray Store yetkililerinden alınan bilgiye göre de yaz sezonu ürünlerinin satışında geçen seneye oranla yüzde 20'lik artış oldu. En fazla tüketilen ürün olan formaların 89 liraya satıldığını belirten yetkililer, temmuzun son 4 gününde yeni formaların geçen yılın aynı dönemine göre üç katı fazla satış rakamına ulaştığını ifade etti. Bu yıl satışa sunulan üç yeni forma arasında mor renkli '2288' formasının en yoğun ilgiyi gören forma olduğunu vurgulayan yetkililer, mor formanın toplam forma satışları içerisinde yüzde 63'lük satış payına sahip olduğunu kaydetti

Zaman