Her Yer Avm OlduTürkiye Genelindeki Alışveriş Merkezi Sayısı 222'ye Ulaştı.
Türkiye genelindeki alışveriş merkezi (AVM) sayısının 222'ye ulaştığı bildirildi. Lang Laselle tarafından hazırlanan “Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009” raporuna göre, Türkiye genelindeki alışveriş merkezi (AVM) sayısının 222'ye ulaştığı bildirildi.
Gayrimenkul hizmetleri ile yatırım yönetiminde danışmanlık ve profesyonel hizmetler sunan Jones Lang Laselle'den yapılan yazılı açıklamada, 2009 yılının yedi aylık döneminde 8 alışveriş merkezi açılmasına karşın, ağustos ayında 4 yeni alışveriş merkezinin daha hizmete girdiği, böylelikle Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısının 222'ye çıktığı kaydedildi.
Rapora göre, Türkiye alışveriş merkezi piyasasındaki mevcut toplam kiralanabilir alan 2009 Ağustos ayı sonu itibariyle 5,21 milyon metre kareye ulaştı. İnşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alanı ise 2,7 milyon metre kare olarak hesaplanırken, yatırımcı algısının pozitif yönde gelişmesinin bir sonucu olarak inşaat faaliyetlerinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren canlanmaya başladığına dikkat çekildi.
İstanbul'da 33 adet inşaat halinde proje bulunurken, Anadolu'da bu sayının 41 olduğu, 2011 yılı sonunda toplam kiralanabilir alanın İstanbul'da 3,38 milyon metre kareye ve Anadolu'da 4,5 milyon metre kareye yükselmesi bekleniyor.
ANKARA, EN YOĞUN PERAKENDE PAZARI
Ekonomik krizin etkisiyle birlikte toplam kiralanabilir alandaki büyüme 2008 yılının ikinci yarısından itibaren yavaşlama trendine girerken, geçen yıl yüzde 16,2 olarak gerçekleşen toplam kiralanabilir alandaki büyüme, bu yıl yüzde 7,2 olarak gerçekleşti. Yavaşlama, yeni proje sayısına da yansıdı. 2008 yılının sekiz aylık döneminde Anadolu'da 18 AVM açılırken, bu yıl aynı dönemde 7 açılış gerçekleştirildi.
Rapora göre, Ankara bin kişi başına düşen 176 metre karelik kiralanabilir alanıyla en yoğun perakende pazarı olarak yerini korudu.
Ankara'yı 151 metre kare ile İstanbul, 122 metre kare ile Denizli izledi. Tamamlanacak projelerle birlikte İstanbul'un 2011 yılı sonunda kiralanabilir alan bazında 295 metre kareye ulaşması ve aynı dönemde 265 metre kare kiralanabilir alana sahip olacak Ankara'yı geçmesi öngörülüyor.
100 BİN METRE KARESİ İstanbul'DA
Jones Lang Lasalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, rapora ilişkin değerlendirmesinde, ağustos ayında açılan 170 bin metre karelik 4 yeni alışveriş merkezinin 2009 başından beri sektöre giren toplam kiralanabilir alanının yaklaşık yüzde 50'sini temsil ettiğini bildirdi.
Alkaş, mevcut ekonomik koşullara rağmen ağustos ayında hizmete giren 212 İstanbul Power Outlet Center, Parksite Adese Alışveriş Merkezi, M1 Merter ve Jones Lang LaSelle'in katkılarıyla açılan Antalya Özdilek Park Alışveriş Merkezi'nin perakende sektörünün canlanma emareleri vermeye başladığı bir döneme girdiğine ilişkin umutları arttırdığını vurguladı.
Bunda yatırımcıların, ramazan ayı ile bayram döneminde artması beklenen tüketici talebini ve beklenen satışları yakalamak için projeleri hızlandırmalarının etkili olduğunu kaydeden Alkaş, özellikle yiyecek-içecek ana mağazalı alışveriş merkezlerinin bu dalgayı yakalamak adına hazırlıklarını tamamladığını ifade etti.
Ağustos ayında açılan alışveriş merkezlerinin 100 bin metre karesinin İstanbul'da ve 70 bin metre karesinin Konya ve Antalya'da hizmete girdiğine işaret eden Alkaş, önümüzdeki dönemde lokasyon ve konsept olarak güçlü projelere perakende ilgisinin devam edeceğini belirtti.

haberler