Yasaktan Tasarruf Çıktı


Yasakla Birlikte Bu Yılın Temmuz Ayında Bir Önceki Yıla Göre Daha Az Sigara İçilmesi, Bir Ayda 225 Milyon Dolarlık Tasarruf Sağlanmasına Neden Oldu.
YASAKLA birlikte bu yılın temmuz ayında bir önceki yıla göre 89 milyon 478 bin paket daha az sigara içilmesi, bir ayda 225 milyon dolarlık tasarruf sağlanmasına neden oldu. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerinden yola çıkarak bir hesap yapan Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Nazmi Bilir ve Türk Toraks Derneği Başkanı Prof Dr Muzaffer Metintaş’a göre, 225 milyon dolarlık tasarrufun yanı sıra ileri günlerde sağlık harcamalarında da düşüş olacak. 1 paketi 2.5 dolardan
Sigara tüketimindeki azalmanın devam ettiği sürece, uzun vadede sigaranın yol açtığı pek çok sağlık sorununda da azalma meydana geleceğini, diğer taraftan ekonomik kazanç da getireceğini belirten Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr.Nazmi Bilir, yaptığı hesabı şöyle anlattı: “Türkiye’de bir paket sigara fiyatının 2.5 Dolar dolayında olduğu düşünüldüğünde 1 aylık sürede yalnızca sigara satın almak için harcanan paradan 225 milyon dolarlık tasarruf sağlanmış demektir. Bu şekilde oluşan kaynağın çok daha yararlı başka alanlarda kullanımı söz konusu olabilir.”

haberler