Tüketici Elektroniği Sektöründe Tehlike Sinyalleri

Batı Avrupa'da Yüzde 9.2 Gerileyen Tüketici Elektroniği Sektörü, Uluslararası Elektronik Fuarı'yla Resesyondan Çıkmayı Umuyor.
Fuarda üç boyutlu TV ve internet televizyonundaki son gelişmeler öne çıkacak. ALMANYA’nın başkenti Berlin şehrinde düzenlenen Uluslararası Elektronik Fuarı (IFA), 60 ülkeden bin 164 şirketi bir araya getirerek krize meydan okuyacak. IFA’daki yeni trendler arasında, ev sinema sistemleri, internet ve web televizyonu (IPTV), büyük ve ekolojik ev aletleri, kablosuz yüksek çözünürlüklü (HD) TV, dijital fotoğraf, küçük ve yaşam tarzını yansıtan ev aletleri arasında yer alıyor. Bugün başlayan ve 9 Eylül’e kadar sürecek olan fuar, geçen yılki rekoru olan 121 bin metrekarelik alanda düzenlenecek. IFA’ya, Türkiye’den de aralarında Vestel, Arçelik ve Grundig’in bulunduğu onun üzerinde firma katılıyor.
Sektöre ivme katacak
IFA 2009, dev düz ekran HDTV setleri, kristal görüntü kalitesi, mini TV telefonları, taşınabilir video oynatıcıları, evde kablosuz iletişim, güçlü notebook ve netbook’lar, navigasyon ekipmanı, akıllı telefonlar ve ev sinema sistemleriyle eğlence ve iletişimin her alanını yansıtacak. IFA’nın krizden etkilenen sektöre de ivme katması beklenirken, Organizatör Dr. Rainer Hecker, şunları söyledi: “Avrupa’da yılın ilk 6 ayında tüketici elektroniği pazarı ve ev elektroniği sektörü biraz küçüldü. Her iki sektörün resesyonu daha erken atlatmasını bekliyoruz. IFA’nın da buna pozitif katkısı olacak. GFK verilerine göre Batı Avrupa’da 2009’da teknik tüketici elektroniğine sadece bu yılın ikinci çeyreğinde 41 milyar Euro (58.4 milyar dolar) harcandı. Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.2’lik düşüşü gösteriyor.”
Televizyon kişiselleşti
Tüketici elektroniğindeki yeni trendlerin sergilendiği fuarda, internet televizyonu (IPTV) ve üç boyutlu televizyonlar damgasını vururken, Samsung da düzenlediği toplantıda bu konudaki yeniliklerini anlattı. Dünya genelinde 6 ayda 1 milyon adet Light Emitting Diot-Işık Yayan Diot (LED) TV sattıklarını, yıl sonuna kadar bu rakamı 2 milyona çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Samsung Electronics’in Başkanı Boo Keun Yoon, “LED TV ile yeni pazar yarattık” dedi. Samsung Avrupa Görüntü Teknolojileri Direktörü Michael Zöller ise, ‘internet@TV’ ile bilgisayar olmadan interneti televizyona taşıdıklarını söyledi ve “Kullanıcı kendine özel kanal oluşturabiliyor. Youtube gibi paylaşım sitelerindeki videoları televizyondan izleyebiliyor” dedi.
Ultra ince LED TV
GÜNEY Koreli Samsung, fuarda en son teknoloji ürünlerini tanıtırken, Internet@TV’nin yanı sıra, 19 milimetre inceleğinde ultra slim XL2370 LED TV’yi de teknolojiseverlere sundu. Şirket ayrıca buzdolabı, cep telefonu, notebook’ta da yeni modellerinin piyasaya doğru sunacağını açıkladı.
3 boyutlu TV eve taşındı
JAPON elektronik firması Sony, üç boyutlu televizyonunu tanıtıyor. Genelde sinemalarda bulunan üç boyutlu teknolojiyi Sony gelecek yıl evlere taşıyarak, ilk önce çizgi film ve futbol maçlarında kullanacak.

haberler