Fransa’da tatile çıkan Kamerun Başkanı Paul Biya, tatilinin günlüğüne ortalama 40 bin dolar harcayınca kıyamet koptu.

Halkı yoksullukla boğuşan bir ülkenin başkanı, 20 gün Batı Fransa sahillerindeki La Baule’ye demir atıp, 5 yıldızlı L’Hermitage Barriere otelinde kaldı. Paul Biya, karısı ve çevresindeki kişilerle birlikte 43 oda kapatıp, 3 haftalık tatilin tadını çıkardı. Her gün ortalama 40 bin dolar harcayan Paul Biya’nın gösterişle tatilinin toplam maliyeti 800 bin doları buluyor.
Halk yoksulluk sınırında
20 milyon nüfuslu Kamerun, bir süredir Dünya Bankası ve IMF’in yoksullukla mücadele kapsamına aldığı bir Afrika ülkesi. Ülkede kişi başı gelir sadece 1.100 dolar. Nüfusun yarısı yoksulluk sınırında yaşıyor. Ülkenin İletişim Bakanı Issa Tchiroma Bakary, eleştirilere yanıt verirken başkanını da tatil yapma hakkı olduğunu savundu.
Fransızlar deliye döndü
Başkan Paul Biya’nın neredeyse 1 milyon doları Fransız kıyılarında harcaması Fransızları hiç de memnun etmedi. Temmuz ayında Fransa, borçlarından kurtulması ve yoksullukla mücadelesine katkı sağlamak için Kamerun’a 537 milyon Euro (752 milyon dolar) vereceğini açıklamıştı. Fransa yoksul ülkeye para yardımı yapmaya hazırlanırken, ülkenin başkanının gösterişli tatili Fransızları deliye döndürdü. Bazı radyo programlarında başkan ve eşi yerden yere vuruldu.
Patates ve mısır üretiyor
Milli geliri 23 milyar dolar civarında bulunan ülkenin başlıca tarım ürünleri, tatlı patates ve mısır. Kamerun’da muz, kauçuk, palmiye yağı, kakao, kahve ve pamuk da üretiliyor. Boksit en önemli yeraltı zenginliğidir. Ağır sanayisi olmamakla birlikte, endüstrisi kâğıt ve kereste üzerine kurulu. Orta Batı Afrika kıyısında yer alan ülkenin bir şansı denize kıyısı olması. Böylece balıkçılık da yapılabiliyor.
hürriyet