Türk Şirketleri 'Helal Gıda'ya YöneliyorMüslüman Ülkelerde 'Helal' Sertifikalı Ürün Talebinin 2 Trilyon Dolara Ulaşması, Türk Firmalarını da Harekete Geçirdi.
Dünyada 2 trilyon dolarlık talebe ulaşmasına rağmen, 200 milyar dolarlık üretimin yapıldığı ‘helal gıda’ pazarına Türk şirketlerinin ilgisi artıyor. Nisan ayından itibaren uluslararası akreditasyona dahil edilen Türkiye’de 40 firma ‘helal gıda’ sertifikası için başvururken, bu firmalardan 10’u sertifikasını aldı.

MÜSLÜMAN ülkelerde ‘helal’ sertifikalı ürün talebinin 2 trilyon dolara ulaşması, bu pazara girmek isteyen Türk firmalarını da harekete geçirdi. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Büyüközer, Türkiye’nin nisan ayında ‘helal gıda’ alanında uluslararası akreditasyona ulaştığını belirterek, “O dönemden bu yana yerli firmalardan yoğun bir taleple karşılaştık. Sertifikalandırma çalışmalarıyla müslüman ülkelere ihracat yapmak isteyen Türk firmalarını rahatlatacağız” dedi.

Yanlış belge yutulmuyor

Dünyada helal sertifikalı ürün talebinin 2 trilyon dolara ulaştığını kaydeden Büyüközer şöyle konuştu: “Şu anda bütün dünya çapında bütün ülkelerin gerçekleştirebildiği helal gıda üretimi yaklaşık 200 milyar Dolar Dolar civarında. Korkunç bir pazar var. Daha yeni yeni sertifikaya geçiliyor. Helal gıda pazarından yararlanmak isteyen yaklaşık 40 yerli firma uluslararası akreditasyona dahil edildiğimiz nisan ayından itibaren sertifika almak için derneğimize başvurdu.” 40 firmadan 10’una gerekli incelemelerin ardından helal gıda sertifikası verdiklerini ifade eden Büyüközer, “Başvurmak zorundalar çünkü yanlış usuldeki belgeleri artık yutmuyorlar. Pek çok uluslararası konferansta ‘Türkiye’den aman sakın mal almayın’ diye propaganda yapılır duruma gelindi” yorumunu yaptı.

Logo problemi var

Türk halkının da helal gıda etiketli ürünlere yoğun talep gösterdiğine işaret eden Büyüközer, “Yurt içinden helal gıda sertifikası konusunda çok talep var ama veremiyoruz. Neden? Çünkü Etiket Yönetmeliği’ne göre Türkiye’de ürünlerin üzerine helal logosunu koyma izni yok. Oysa ki tüm dünyada bu konuda uygulamalar var. Etiket yönetmeliği değiştirilmek zorunda, bu kadar çağ dışı olmak zorunda değiliz” dedi.

İlk dernek Amerika’da

Büyüközer açıklamasında gıda ürünlerindeki üretim ve teknolojik hakimiyetin batılıların eline geçmesinin ardından Müslümanlar arasında helal gıda konusunda çeşitli endişelerin ortaya çıktığını belirtti. 30 yıl önce Amerika’da helal gıda üretimini denetlemeyi amaçlayan bir derneğin kurulduğunu söyleyen Büyüközer, kısa süre içinde Malezya ve Endonezya gibi Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerin de helal gıda sistemine entegre olduğunu belirtti.

4 yıldır helal gıda kontrol altında

GÜNÜMÜZ-DE hemen hemen bütün ülkelerde helal gıdaların denetlendiği kurumların olduğunu kaydeden Hüseyin Büyüközer, “Bizde 2005 yılında arkadaşları-mızla beraber GİMDES’i kurduk” dedi. Geçtiğimiz yıl 60 ülkeye yakın üyesi bulunan World Halal Council’e (WHC) Türkiye’nin de girmesinin uygun görüldüğünü belirten Büyüközer, bu ülkelerle dirsek teması içinde olduklarnını söyledi. Büyüzözer, “Biz de diğer ülkelerdeki çalışmaları değerlendirerek, ülkemize uyacak şekilde helal gıda standardını oluşturmaya çalıştık. Neticede bu kurumlara müracaatımızı yapınca bize akreditasyon verdiler. İsviçre de onayladı. Şu anda uluslararası boyutta Türkiye’deki ihracatçılarımızı rahatlatmak için hizmet ediyoruz” dedi.

haberler.com