Selzedelere Vergi Müjdesi

Maliye Bakanlığı, Selden Etkilenen Mükelleflerin Vergi Borçlarını Resmen Erteledi.
Maliye Bakanlığı, selden etkilenen mükelleflerin vergi borçlarını ertelendiğini açıkladı. Maliye Bakanlığı’nın aldığı kararla İstanbul ve Tekirdağ’daki selden etkilenen vergi mükelleflerin vergi borçları 1 ay süreyle ertelendi.
Bu uygulamadan yararlanmak için mükelleflerin 30 Eylül’e kadar bağlı bulundukları vergi dairesine, itfaiye yada polis tutanaklarıyla birlikte başvurmaları gerekiyor.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, İstanbul ve Tekirdağ illerinde meydana gelen selden zarar gören mükelleflere dönük açıklama yapıldı.
Açıklamada, sel felaketine maruz kalan mükelleflere, 8 Eylül 2009 da başlayıp 30 Eylül 2009 tarihine kadar vermeleri gereken beyannamelerini Ekim 2009 ayında verilecek beyannameler ile birlikte vermeleri imkanı getirildiği kaydedildi.
Aynı şekilde bu beyannameler üzerine ödenecek vergilerin ödeme süresinin de Ekim 2009 ayında verilecek beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süresinin bitim tarihine kadar uzatıldığına işaret edilen açıklamada, “diğer taraftan sel felaketi nedeniyle zarar gören mükelleflerin ikmalen, resen veya idarece tarh edilen ve vadesi 8 Eylül 2009 ila 30 Eylül 2009 tarihlerine rastlayan vergi ve cezalarının ödeme süreleri de vade tarihlerinden itibaren 1 ay süreyle uzatılmıştır.” denildi.
MÜKELLEFLER SELDEN ZARAR GÖRDÜKLERİNİ İSPAT EDEREK BAŞVURABİLİR
Bu uygulamadan yararlanmak isteyen mükelleflerin, 30 Eylül 2009 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairesine bir dilekçe ile başvurmaları gerektiği belirtilen açıklamada, başvuru sırasında selden zarar gördüklerini ispat eden belgelerin (itfaiye raporu, polis tutanağı gibi) de ibraz edilmesi gerektiği kaydedildi.

haberler.com