ERGÜN'DEN '2010'DA TÜRKİYE TOPARLANACAK' SİNYALİ
20 Eylül 2009 Pazar 22:44
Sanayi ve Ticaret Bakanı NihatErgün, " 2009 yılının son çeyreği ile 2010 yılı başlarından itibaren Türkiye ekonomisinin daha hızlı şekilde toparlanacağını, yalnızca biz değil dünya söylüyor" dedi.

</STRONG>Bakan Ergün, AK Parti Kocaeli milletvekilleri Azize Sibel Gönül, Fikri Işık, Eyüp Ayar ve Muzaffer Baştopçu ile AK Parti Kocaeli İl Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Ergün, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl bu zamanlarda dünyanın büyük bir çalkantının içine girdiğini, Türkiye'nin dışa açık ekonomisi ve küresel ekonomiye entegre olmasından dolayı bu dalgalanmadan belli bir düzeyde etkilendiğini ifade etti.

hracatını son 5-6 yılda 30-35 milyar dolardan 135 milyar dolara yükselten, GSMH'sini 2 bin dolardan, 10 dolara çıkartan Türkiye'nin, dünyayla ticaret yaptığı, ürettiklerini dünyaya sattığı, dünyanın ürettiklerini paylaştığı için büyüdüğünü, sorun olması halinde de ister istemez etkilendiğini ifade eden Ergün, Türkiye'nin bu süreci diğer ülkelerden daha hızlı şekilde atlatacak güce ve kuvvete sahip olduğunu bildirdi.

Bakan Ergün, "Bazı sektörlerimiz yara aldı ama nihayetinde bu yılın nisan ayından itibaren yeniden çıkış trendine girdik. Nisan ayından itibaren sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranlarında üretim, ihracat rakamlarımızda yeniden toparlanmanın olduğunu görüyoruz. 2009 yılının son çeyreği ile 2010 yılı başlarından itibaren Türkiye ekonomisinin daha hızlı şekilde toparlanacağını, yalnızca biz değil dünya söylüyor. Dünyadaki kredi kuruluşları, ekonomi otoriteleri bu görüşte" diye konuştu.

Üretim, istihdam ve ihracat kaybı olduğuna değinen Nihat Ergün, 2009 yılının 100-102 milyar dolar civarında ihracatla kapatılacağını savundu. Geçen yıl ile bu yıl arasında ihracattan elde edilen gelir farkının miktar azalmasından dolayı oluşmadığını, fiyatların düşüşünden kaynaklandığını bildiren Ergün, miktarın geçen yıl yapılan ihracata yakın olduğunu kaydetti.

Demokratik açılım

İktisadi gelişmelerin yanı sıra diğer meselelerde de değişim yaşandığına dikkati çeken Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, "Türkiye'nin demokrasisi daha ileri bir düzeye ulaşmaya devam edecek. Hiçbir insan, etnik veya dini bir sebeple sorun yaşamasın. Hiçbir vatandaşımız farklılığından dolayı kendisine farklı müdahalede bulunduğunu söylemesin. Kimse farklılığı sebebiyle bir sorun yaşamasın" diye konuştu.

"Devletin yönü değişmiştir" diyen Ergün, vatandaşının problemini hızlı şekilde çözen, demokrasiyi, hukuku, insan haklarını güçlendirerek, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, milletin bölünmezliğini esas alarak, ülkeyi birbirine kaynaştırarak çözen bir yapıya ulaştığını dile getirdi.

Bakan Ergün, "Bize olan teveccühün temel sebebi, Türkiye'de herkesin farklılığını tanımamızdandır. Adımlarımızı samimiyetle atıyoruz. Şike olsun, bugün verip, yarın almak için diye değil, seçim öncesi 'veriyormuş' gibi görünmek için değil, her insanın hakkı olduğu için bu adımlar atılıyor. Bu milletin çimentosu olan, milleti millet haline getiren, inanç ve kültür değerlerine son derece bağlı ve saygılı bir siyasi partiyiz. Bu milletin ortak inancı, milletin çimentosudur. Bu özelliklerimizi koruduğumuz sürece, ülkenin en güçlü ve toplumu kaynaştıran siyasi partisi olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, daha sonra partinin hizmet binası önünde partililerin bayramını kutladı.

Kaynak : CNN Türk