Küresel krize çözüm ve yeni dönemin kurallarını belirlemek üzere toplantı üzerine toplantı yapan G-20, dün ABD’de yeniden toplandı. Gündeminde 6 ana sorun var

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri, ABD’nin Pittsburgh kentinde iki gün boyunca küresel toparlanmayı ve yeni krizlerin önüne geçmek için alınacak tedbirleri konuşmak için buluştu. Gelişmiş ve gelişmekte olan 19 ülke ile Avrupa Birliği temsilcisinin katıldığı iki günlük zirve başladı.
Bugün ana oturumlarla devam edecek olan zirvede, dünya liderleri mali kurumlarda denetimlerin artırılması, bankacıların primlerinin kontrol altına alınması, sürdürülebilir kalkınma için düzgün bir yol çizilmesi, iklim değişikliği, korumacılığın önlenmesi ve durgunlukla savaş için açılan trilyon dolarlık teşvik paketlerinin ne zaman ve nasıl kapatılacağı gibi tartışmalı konuları ele alacak. Ancak dünya ekonomisinin düzelme yoluna girdiği ve paniğin yatışmaya başladığı bu dönemde zirveye katılan her ülkenin farklı öncelikleri bulunuyor.

Seçilen şehir manidar
İlk kez küresel bir zirveye evsahipliği yapan ABD Başkanı Barack Obama, “Pittsburgh’da dünyanın en büyük ekonomileriyle beraber dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme için yol haritasını çizeceğiz. Bu da, bizi felaketi sürükleyen hırs, aşırılık ve sömürüye son vermek ve böyle bir krizin bir daha yaşanmasını engellemek için mali kurumlardaki denetimlerin artırılması anlamına geliyor” dedi.
Zirvenin, çelik endüstrisinin çökmesiyle büyük sıkıntılar yaşayan ancak teknoloji şirketlerini bölgeye çekerek tekrar ayağa kalkan Pittsburgh’da yapılması, krizden çıkan dünyaya benzerliği nedeniyle manidar bulunuyor.
Liderler, Pittsburgh’daki zirvede 6 ay önce Londra’da toplanan G-20’de alınan kararların hayata geçip geçmediğini de kontrol edecek. Zirvenin çevrecilerin ve küreselleşme karşıtlarının protestolarına da sahne olması bekleniyor. Şehrin iki köprüsüne iklim değişimine dikkat çeken pankartlar asan Greenpeace üyesi 14 kişi dün tutuklandı. Bazı anarşist gruplar ise zirve binasına yürüyecekleri tehdidini yaptı.

Neleri konuşacaklar
- Mali sistemin denetlenmesi
- Bankacı primlerinin frenlenmesi
- Teşviklerin ne zaman kesileceği
- Çevre için petrole desteğin kesilmesi
- Korumacılığın önüne geçilmesi
- Sürdürülebilir kalkınmanın yolları

Andy Warhol’un memleketi, BigMac’in anavatanında zirve
Zirve için seçilen Pittsburgh kenti, Heinz ketçapları, şampiyon Amerikan futbolu takımı Steelers ve sanatçı Andy Warhol’un memleketi. Uzun yıllar hafızalarda sanayinin yol açtığı hava kirliliğiyle yer etmişti.
Çelik endüstrisinin darbe alması üzerine büyük değişim gösteren Pittsburgh, çevre dostu firmaları ve sağlık yatırımlarıyla isim yaptı. ABD Başkanı Obama, Pittsburgh’un 21. yüzyıla uyum sağlayarak yeni iş sahaları yaratılmasının cesur bir örneği olduğu için zirve merkezi seçildiğini açıkladı.

Emine Erdoğan da gitti
‘İlk’lere evsahipliği yapan Pittsburgh’da çocuk felci aşısı (1953), bira kutusundaki açma halkası (1962) ve ünlü McDonald’s hamburgeri BigMac (1967) bulunmuştu.
G-20 zirvesinde, Türkiye’yi Başbakan Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Zirve sırasında Obama’ın eşi first lady Michelle Obama dünya liderlerinin eşlerini ağırlayacak. Eşler, bir dönem ABD?başkan adayı olan John Kerry’nin eşi Pittsburgh’lu ketçap imparatoru Heinz ailesinden Teresa Heinz Kerry’nin çiftliğini ziyaret edecek. Lider eşleri ayrıca 20. yüzyılın en tanınmış sanatçılarından 1987’de ölen Pittsburgh’lu pop artist Andy Warhol’un müzesini de gezecek.
Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da Michelle Obama’nın programına katılması bekleniyor

Lastiğe karşı tavuk
Zirvenin en önemli konularından birisi korumacılık. Ancak son dönemde Çin ve ABD arasında yaşanan gelişmeler, bu konunun zirvede çok tartışma yaratacağını gösteriyor.
Korumacılığın ekonomik gelişmeyi engelleyeceği tartışılsa da ABD Başkanı Obama, bu ay damping yaptığı ve ABD’de işsizlik yarattığı gerekçesiyle Çin malı lastiklere yüksek vergiler getirdi.
Çin ise ABD otomobillerine ve tavuk etine aynısını yapabileceğini açıkladı. Zıtlaşmanın G-20 zirvesinde yumuşaması bekleniyor.
ABD, fosili konuşacak
ABD, petrol gibi fosil yakıtların desteklenmesinin önüne geçilmesi için zemin yokluyor. ABD’nin amacı 5 yıl içinde desteklerin kesilmesi. Böyle bir karardan en çok Çin, Rusya ve Hindistan etkileniyor. Bu ülkeler, yakıt fiyatlarını düşürmek için sübvansiyon uyguluyor. Bu da talebi ve çevre kirliliğini artırıyor.
ABD yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesini istiyor. Hindistan, çevre dostu enerjiye yönelmek için destek talep ediyor.
milliyet