2010 Model Otomobiller Diyarbakır'da Görücüye ÇıktıOtomobil, Ticari Araç ve Aksesuarlarının Sergilendiği Diyarbakır Oto Show 2009, Büyük Bir Katılımla Açıldı.

Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, oda başkanları ve çok sayıda işadamının iştirak ettiği açılış törenine vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. DTP'li Baydemir ve Vali Mutlu, fuarı birlikte gezdi. Mutlu, 2010 model spor bir Mercedes'in direksiyonuna geçerken. Baydemir yanına oturdu. Ötv indiriminin bitmesine 3 gün kalmasını göz önünde bulunduran vatandaşlar da ekstra fuar indirimleriyle daha uygun fiyatla araba satın alma imkanına kavuştuklarını belirtti.
Açılış töreninde konuşan Vali Mutlu, Diyarbakır'ın pek çok alanda Ortadoğu'nun marka ve merkezi haline geleceğini söyledi. Mutlu, "Bu misyona uygun çabalarımız var. Şehrin marka değerini yükseltmek, fuar ve kongre merkezi haline getirmek istiyoruz." dedi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise bölgenin güneş enerjisi potansiyeline dikkat çekti. Şehrin, çevreyi kirletmeyen enerjilerin üretim üssü haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Baydemir, "Diyarbakır bu dinamizmle başka kentleri sollama imkânına sahiptir. Dünya değişiyor, çağın ihtiyaçları farklılaşıyor. Artık çevreye duyarlı, tahrip etmeyen araçları insanlığın hizmetine sunmalıyız. Diyarbakır'da güneş enerjisiyle çalışan araçların fuarını düzenlemeyi önümüze hedef olarak koymalıyız. Bu bir hayal olmamalı." şeklinde konuştu.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Galip Ensarioğlu, dünyanın en büyük otomotiv firmalarının yeni ürünlerini Diyarbakır'da tanıtmasının ülke ve bölge için önemli imkânlar doğuracağını söyledi. Fuarda önemli iş bağlantılarının yapılacağını dile getiren Ensarioğlu, komşu ülkelerle yapılan ticaretin artırılması gerektiğinin altını çizdi.
Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar ise otomotiv sektörünün ülke ekonomisindeki yerine dikkat çekti. Sektörün ülke ekonomisine 6 milyar Dolar katkı yaptığını anlatan Aybar, Türkiye'yi otomotiv sektörünün dünyadaki önemli bir adresi haline getirdiğini dile getirdi. Aybar, "Geçen yıl 910 bin adet motorlu taşıt satıldı. 100'ü aşkın ülkede bizim yaptığımız motorlu taşıtlar satılıyor. Türkiye'de yapılmış markaların ürünleri dünya pazarında tercih ediliyor. Dünyanın 15'inci büyük, Avrupa'nın 5'inci üretim üssüyüz. Türkiye dünyanın en büyük 16'ıncı ekonomisi haline geldik." ifadesini kullandı. Teknolojinin değiştiğini hatırlatan Aybar, petrole dayalı yakıt tüketen taşıtların yerine tamamen sıfır karbondioksit salınımlı elektrik enerjisi üreten modeller üretilmeye doğru gidildiğini anlattı.
Aybar, ay sonunda sona erecek Ötv indirimine de işaret etti. Firmalara 'eski araçlarını yenileriyle değiştirecek' kampanyalar hazırlamalarını tavsiye eden Aybar, sözlerini şöyle tamamladı: "Pazarın canlı tutulması durumunda ülkeye akan global yatırımlar devam eder. Böylece teknolojiyi alan değil, ihraç eden ülke haline geliriz. Ne kadar çok teknoloji üretir ve ihraç edersek, geleceğimiz o oranda daha güzel olacak." (CİHAN)