Lüksemburg ile İmzalanan Yeni Vergileme Anlaşmasıyla Bu Ülkede Türkler İçin Gizli Hesap Dönemi Sona Erdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Lüksemburg ile imzalanan yeni vergileme anlaşmasıyla bu ülkede Türkler için gizli hesap döneminin sona erdiğini bildirerek, ''paralarını Lüksemburg'da tutan bütün vatandaşlarımızın bilgilerine artık ulaşabiliriz. Bu anlaşmaları öbür ülkelerle de yapacağız. Buna İsviçre de, Avusturya da dahil'' dedi. Vatandaşları, varlık barışından yararlanmaya da çağıran Şimşek, ''İçeride ve dışarıda herkes makul vergi vermek mecburiyetinde. Vermeyen de sonucuna katlanacak'' dedi.
Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Lüksemburg arasında imzalanan yeni Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşması ile vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçınma konusunda ek tedbirlerin geldiğini söyledi. Lüksemburg'da daha önce bilgi paylaşımı konusunda sınırlamalar bulunduğunu kaydeden Şimşek, G-20 toplantısında alınan kararlar ışığında bu ülkenin de bilgi değişimini kabul ettiğini ve gri listeden çıktığını vurguladı.
Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden ile imza koydukları anlaşmanın daha önce yürürlüğe giren Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşmasını yeniden düzenlediğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:
''OECD'nin de istediği yeni sistemde, bilgi değişiminin kapsamı genişletildi. Artık hem dar mükellefler, hem de anlaşmada kapsanmayan vergilerle ilgili bilgi değişimine imkan sağlandı.
Lüksemburg ile imzaladığımız yeni anlaşmayla tüm Türk mükelleflerinin bankalardaki bilgilerini de alma hakkımız olacak. Daha önceki anlaşmada böyle bir hüküm yoktu. Ben, (gizli banka dönemi kapandı) demiştim. Gizli bankacılık döneminin kapandığının en somut göstergesi de bu anlaşmadır. Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşmasının bilgi değişimini içerecek şekilde tadil edilmesidir. Artık gizlilik kalmadı. Lüksemburg'da gizli bankacılık, gizli hesap dönemi sona ermiştir. Lüksemburg'da hesabını tutan tüm vatandaşlarımızın vergi boyutuyla artık bütün bilgilerine erişebiliriz.
Bakan Şimşek, bu tür anlaşmaların G-20 sonrası alınan kararları kabul eden bütün ülkelerle imzalanacağını ifade ederek, "Buna İsviçre de dahil, Avusturya da dahil. Avusturya ile Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşmasına bilgi değişimi maddesinin konulması konusunda temaslarda bulunuldu. Taslak metin hazırlandı. En kısa zamanda da sonuçlanacak'' diye konuştu.
Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışı uygulamasının yıl sonuna kadar uzatıldığına da işaret ederek, geçmişte doğru beyanda bulunmayan ya da kayıt dışında kalanları uygulamadan yararlanmaya çağırdı.
Bakan Şimşek, varlık barışı uygulamasının ardından bütün kesimlerin yakın takibe alınacağını da vurgulayarak, bugünden itibaren Türkiye'deki bütün avukat, doktor ve eczacıların vergi incelemesine tabi tutulacağının altını çizdi.
(Anadolu Ajansı)