IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a, Bilgi Üniversitesi’ndeki konuşması sırasında ayakkabı fırlatılması, dün günün konusu oldu. Hem öğrenci hem de gazeteci olan Selçuk Özbek’in “IMF Türkiye’den defol” diyerek fırlattığı ayakkabı, Strauss-Kahn’a isabet etmedi. Bu olaya Başkan’ın yorumu ise “Öğrenciler protesto için konuşmanın sonunu bekleyecek kadar kibar” oldu.

IMF BAŞKANINA AYAKKABI DÜNYA BASININDA
ULUSLARARASI Para Fonu (IMF)Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde konferans verdiği salonda dinleyiciler arasındaki bir kişi tarafından ayakkabı fırlatıldı. Strauss-Kahn’ın konuşmasının sonuna doğru “IMF Türkiye’den defol” denilerek, fırlatılan ayakkabı, Başkan’a isabet etmedi ve konuşma yapılan platforma düştü.

Soğukkanlılığını bozmadı

Kahn’a ayakkabı fırlatan kişinin Anadolu Üniversitesi öğrencisi, Birgün gazetesi editörü Selçuk Özbek olduğu ortaya çıkarken, Başkan’ın soğukkanlılığını hiç bozmadığı gözlendi. Kahn, “Bu da nedir? Bir ayakkabı. Pek de hoşuma giden birşey değil” diyerek gülümsedi. Ancak olaylar bununla bitmedi. Ayakkabı fırlatılması olayından sonra bir grup sloganlar atarak, pankart açmak isterken, bazı öğrenciler de alkışlarla Kahn’ı protesto etti.
Öğrenciler “Hırsız IMF, işbirlikçi AKP” sloganları atarken Strauss-Kahn, koruma görevlisine dönerek, “Neden senden bu kadar nefret ediyorlar anlamadım” diye espri yaptı. Öğrenciler Bilgi Üniversitesi’nin girişinde de “Bugün üniversitemize bir hırsız geldi. Hırsızları istemiyoruz” şeklinde açıklama yaparak eylemlerini sürdürdü. Protestocunun fırlattığı ayakkabı Newsweek Türkiye çalışanı Berkan Özyar’ın başına isabet etti.

Türk öğrencilerin nezaketi

Olaylar sırasında soğukkanlılığı ile dikkat çeken Strauss-Khan, “Türk öğrencilerin ne kadar kibar olduğunu öğrendim. Zira en azından konuşmanın sonunu beklediler” ifadelerini kullandı. Protestoların ardından Strauss-Kahn’ı arayan bir IMF yetkilisi aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı: “Sayın direktör gülerek, çok iyi olduğunu söyledi. Hatta dedi ki ‘Öğrenciler protesto için konuşmanın sonunu bekleyecek kadar kibardı. Öğrenci öğrencidir işte.’ Tepkiyi anlayışla karşıladı.”

IMF’ten yapılan yazılı açıklamada IMF’nin dialoga ve karşıt fikirlerden de olsa insanları dinlemeye açık olduğu vurgulandı. Nisan 2007 başkanlık seçimlerinde Fransa’nın Sosyalist Parti, aday adayları arasında olan Dominique Strauss-Khan, ülkenin eski maliye bakanıydı. Eylül 2007’de Strauss-Kahn IMF’nin Yönetim Direktörlüğü görevini üstlenince, ‘IMF’ye sosyalist başkan’ değerlendirmesi yapılmıştı. Hâlâ sosyalist olduğunu söyleyen Strauss-Kahn, IMF’ye sarsılan prestijini yeniden kazandıracak reformlar yapmak istediğini açıklamıştı.

Meydanda protesto vardı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB üyeleri, IMF ve Dünya Bankası ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası’nın birinci yılını, Tünel’den Taksim Meydanı’na kadar yürüyerek protesto etti. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile KESK Genel Başkanı Sami Evren’inde katıldığı protesto yürüyüşünde, “IMF, Dünya Bankası Buyurdu, AKP Uyguladı” ve “Kar Değil İnsan, Dünya Bankası-IMF Defol” pankartları taşındı. Meydanda grup adına konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, “Sadaka siyasetiyle sosyal politika yapılamaz” dedi.

Türkiye’nin El-Zeydi’si

DOMİNİQUE Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlatılması olayı, ABD Başkanı’yken George W. Bush’un başına gelen olayı hatırlattı. Bu arada Selçuk Özbek’in de Bush’a ayakkabı fırlatan El-Zeydi gibi gazetecilik yapması dikkat çekti. Anadolu Üniversitesi öğrencisi ve ÖDP üyesi olan Özbek, aynı zamanda Birgün Gazetesi’nde editör olarak çalışıyor. Olayda Özbek’e polis müdahale ederken-, Birgün Gazetesi muhabirlerinden Zeynep Çatalkaya da pankart açtığı için Çatalkaya’da gözaltına alındı. GBT sorgusunda ise hiç bir suçtan kaydı olmadığı ortaya çıkan Selçuk Özbek, daha sonra serbest bırakıldı. Ayakkabının markasının Nike olduğu öğrenildi
hürriyet