Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yaptığı toplantıda, faiz oranlarını dokuzuncu ayda da değiştirmedi.

Böylece, Temmuz 2006'dan bu yana olduğu gibi, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faiz oranı yüzde 22.50'de kaldı.

Enflasyondaki düşüş eğiliminin yılın ikinci çeyreğinden itibaren belirginleşeceği belirtilen Merkez Bankası açıklamasında, "Bununla birlikte, enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmaması ve geçmişe dönük fiyatlama davranışının sürmesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş, belirsizlik algılamalarının devam etmesi ve hizmet fiyat enflasyonuna ilişkin riskler gözönüne alınarak para politikasındaki temkinli duruşun güçlendirilmesine karar verilmiştir" denildi.

PPK toplantısına Başkan Durmuş Yılmaz ile üyeler Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Mehmet Yörükoğlu katıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu, Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir" denildi. Böylece faiz oranları Temmuz 2006'dan bu yana olduğu gibi şu düzeylerde kaldı:

Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faiz oranı yüzde 22.50.
Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13.50, borç verme faiz oranı yüzde 25.50.
Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 21.50.
Kurul'un, son dönemde açıklanan iktisadi faaliyete ilişkin verilerin Ocak ayı Enflasyon Raporu’nda ortaya koyulan görünüm ile büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirmesini yapıldığı belirtilen açıklamada, özel kesim tüketim talebindeki yavaşlama devam ederken dış talebin gücünü koruduğu kaydedildi. Toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüş sürecine verdiği desteğin sürdüğünü vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
TEMKİNLİ DURUŞ GÜÇLENDİRİLECEK
"Bu çerçevede, enflasyondaki düşüş eğiliminin yılın ikinci çeyreğinden itibaren belirginleşeceği öngörülmektedir. Bununla birlikte, enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmaması ve geçmişe dönük fiyatlama davranışının sürmesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş, belirsizlik algılamalarının devam etmesi ve hizmet fiyat enflasyonuna ilişkin riskler gözönüne alınarak para politikasındaki temkinli duruşun güçlendirilmesine karar verilmiştir."
2006 Haziran ayından itibaren gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın iç talebi beklendiği şekilde etkilediği kaydedilen açıklamada, bu gelişmelerin enflasyon üzerindeki gecikmeli etkileri ise yakından takip edildiği bildirildi.

KAMU HARCAMALARI İZLEMEDE
Yapısal reform sürecindeki gelişmelerin, gelirler politikasındaki ayarlamaların ve kamu kesimi faiz dışı harcamalarının enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerindeki olası yansımalarının da dikkatle değerlendirildiğinin altı çizilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:
"Bu çerçevede Kurul, orta vadede enflasyon hedefine ulaşılması için para politikasında sıkı duruşun devam etmesinin gerektiği değerlendirmesini yapmıştır. Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Para Politikası Kurulu’nun geleceğe yönelik duruşunu tekrar gözden geçirmesine neden olacağı önemle vurgulanmalıdır.
EN SON TEMMUZDA ARTIRDI
PPK, en son 20 Temmuz'daki toplantısında faiz oranlarını 0.25 puan artırmıştı. O zamandan bu yana yapılan sekiz toplantıda da kısa vadeli faiz oranları sabit tutuldu. Merkez Bankası, son raporlarında, seçime kadar faizi sabit tutma öngörüsüne dayanarak hesap yapması ile dikkat çekmişti.
Öte yandan, bugünkü toplantının mevzuatla belirlenmiş son sınır olan 19.00'da açıklanması dikkat çekti. Geçen ay 18.00 sularında açıklamayı yapan Merkez Bankası, bu ay faizi yine sabit tutmasına karşın, kararı son anda açıkladı.


ANKA