TEB'ten 9 ayda 202.5 milyon TL kâr


TEB, 2009 yılının ilk dokuz ayını vergi öncesi 252.1 milyon lira, vergi sonrası 202.5 milyon lira kar ile kapattığını açıkladı.TEB, 2009 yılının ilk dokuz ayını vergi öncesi 252.1 milyon lira, vergi sonrası 202.5 milyon lira kar ile kapattığını açıkladı. TEB, önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında net konsolide kârının yüzde 21.5 oranında artdığını bildirdi. TEB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2009 yılının üçüncü çeyreğinde TEB'in konsolide aktif büyüklüğü, bir önceki döneme göre yüzde 2.38 artışla 15.5 milyar lira olarak gerçekleşti.

2009'un üçüncü çeyreğinde TEB'in toplam kredileri, bir önceki çeyreğe kıyasla sektör büyümesinin üstünde bir performansla yüzde 9.25 oranında artarak 9.9 milyar liraya yükseldi. Toplam mevduatı ise yüzde 4.90 oranında artarak 9.7 milyar liraya ulaştı. Açıklamada, müşteri mevduatının, TEB'in ana fonlanma kaynağı olmaya devam ettiği, bilanço pasifi içindeki payının yüzde 63 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Açıklamaya göre, 2009 yılında TEB, bireysel bankacılıktaki genişlemesini ve mevcut kurumsal ve ticari müşterilerindeki derinleşme stratejilerini sürdürdü. 2008 yılı sonu itibari ile 1.6 milyar lira ve bankanın kredi portföyünün yüzde 19'unu oluşturan bireysel krediler 2009 yılı 3. çeyreği itibari ile yüzde 8 oranında artarak 1.8 milyar liraya ulaşarak, bankanın kredi portföyü içindeki payı yüzde 22 oldu.

TEB açıklamasında, "Eylül ayında başlayan ve halen devam eden avantajlı konut kredisi faiz ve komisyonlarıyla sektörde piyasa payını arttıran TEB, müşterilerine yeni fırsatlar yaratmaya devam etmiştir. Güçlü kredi politikaları ve risk yaklaşımı neticesinde TEB'in takipteki kredi oranı yüzde 4.9 ile sektör ortalamasının altında kalmıştır" denildi.

-NET KARDA GELİR ARTIŞI VE TASARRUF KATKI SAĞLADI-

Net ücret ve komisyon gelirlerinin, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 23 oranında artış gösterdiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu artış, genel olarak yükselen sermaye piyasaları gelirleri ve artan müşteri sayısı ile bağlantılı olarak net ücret, komisyon ve faiz gelirlerinin ulaştığı seviyeden kaynaklandı. TEB'in ulaştığı net kar rakamında bu gelir artışlarının yanında maliyetlerdeki tasarrufların da katkısı bulunmaktadır. Bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında konsolide bazda faaliyet giderleri yüzde 4.7 oranında azalmıştır. TEB konsolide bazda yüzde 17.55 ile sadece Türk bankacılık sektöründe değil dünya bankaları arasında da en yüksek oranlardan biri sayılabilecek sermaye yeterlilik rasyosuna sahip olup, bu güç uzun vadede TEB'e rekabetçi bir avantaj olarak yansımaya devam edecektir."

haberaktuel.com