Güneydoğu Anadolu İhracatçı Meclisleri Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Ocak-ekim 2009 Döneminde Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre İhracatta Yüzde 3 Düşüş Yaşandığını Belirtti. Çıkmaz, Aynı Dönemde Türkiye'nin Toplam İhracatının İse Yüzde 33 Azaldığını İfade Etti.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Meclisleri Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, ocak-ekim 2009 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 3 düşüş yaşandığını belirtti. Çıkmaz, aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatının ise yüzde 33 azaldığını ifade etti. Çıkmaz, "Birliklerimizce ekim 2009 ayında toplam 405,74 milyon dolarlık ihracat kayda alındı. Geçen yıla oranla yüzde 14'lük bir artış sağlanmıştır." dedi. Çıkmaz, sektörel olarak ihracatın yüzde 68,3'ünü sanayi ürünleri, yüzde 31,1'ini tarımsal ürünler ve yüzde 0,6'sını madencilik ürünlerinin oluşturduğunu söyledi. Çıkmaz, "Geçen yılın ocak-ekim dönemine oranla madencilik ürünlerinde yüzde 115'lik artış meydana geldi. Tarımsal ürünler ihracatında yüzde 5'lik, sanayi ürünlerinde ise yüzde 2'lik bir azalma oldu. Makine halısı, çimento ve toprak ürünleri, kimyevi maddeler ve mamuller, hazır giyim ve konfeksiyon, iplikler, kumaşlar ve ev tekstili sanayi ürünleri içerisinde ihracatta ilk sıraları alıyor. Tarımsal ürünlerde ise buğday unu, bitkisel sıvı yağlar, kuru kayısı, bisküvi-pasta, mercimek, makarna, bulgur ve Antep fıstığı, başı çekiyor." diye konuştu.

İhracatın ülke grupları itibariyle dağılımında ilk sırada, Ortadoğu ülkelerinin yer aldığını aktaran Çıkmaz, "Bunu ülke grubunu AB ülkeleri, Afrika ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Amerika ülkeleri ve Asya ve Okyanusya ülkeleri takip ediyor. Irak, Suriye, İtalya, Suudi Arabistan, Almanya, ABD, Polonya, İngiltere, Rusya Federasyonu ve Romanya en çok ihracat yapılan ülkelerdir." şeklinde konuştu. (CİHAN)