Boeing'den yapılan yazılı açıklamada, firmanın, Avustralya'nın Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW&C) sistemi projesi olan Wedgetail Projesine ilişkin Karşı Tedbir Atma Sisteminin (CMDS) testlerini başarıyla tamamladığı kaydedildi.

Testlerin, eylül ve ekim aylarında Washington açıklarında ve Washington'ın Puget Sound bölgesinde gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, CMDS testlerinin tamamlanmasının, Wedgetail AEW&C uçağının genel Elektronik Harp Kendini Koruma (EWSP) kabiliyetinin doğrulanmasına yönelik önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Verilen bilgiye göre EWSP, uçuş ekibini, uçağı hedef alan füzelere karşı uyarmak ve korumak üzere tasarlandı.

Boeing AEW&C Programları Elektronik Harp Müdürü Kermit Hollinger, ''Test programı, Boeing tarafından kurulan kendini koruma sisteminin tehditlere güvenilir, güvenli ve etkili bir şekilde karşılık verebileceğini doğrulamıştır. Bu dönüm noktası, Boeing'in askeri sistemleri ticari uçaklara entegre etme kabiliyetinin ve müşterilerimizin operasyonel ihtiyaçlarına yönelik düşük riskli, maliyet etkin çözümler sunuyor olduğumuzun en son örneğidir'' değerlendirmesinde bulundu.

kaynak: Haber7