Borusan Grubu’nun küreselleşme stratejisinin odak noktası olan Borusan Mannesmann Boru (BMB), İspanya’da yeni bir fabrika kuruyor

Borusan tüm uluslararası çelik boru yatırımlarını Türkiye’de pazar lideri olan BMB çatısı altında topluyor. BM Vobarno Tubi (İtalya) ve BM Espana (İspanya) şirketlerinin hisseleri, Borusan Mannesmann Boru ana ortaklığı altında toplanacak.
20 Nisan 2007, İstanbul- 2006 yılından itibaren yurt içi ve yurt dışında büyük çaplı bir yatırım planını uygulamaya koyan Borusan Mannesmann Boru (BMB), Borusan Grubu’nun global hedeflerine uygun olarak İspanya’da bir fabrika kurma kararı aldı. İspanya’daki bu yatırımın gerçekleştirilmesine paralel olarak, Borusan’ın 2001 yılında İtalya’nın Vobarno kentinde satın aldığı soğuk çekme boru tesisinin de dahil olduğu tüm yurt dışı şirketleri İMKB’de işlem gören BMB (BRSAN.IS) ana ortaklığı ve yönetim çatısı altında toplanıyor.
Çelik boru işinde, Avrupa’nın önde gelen oyuncuları arasında yer alan BMB, Türkiye’nin yanı sıra özellikle Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Avrupa hedef pazarlarında rekabet gücünü ve kapasitesini artırabilmek için 2006 yılının başından bu yana aşamalı bir yatırım programını uygulamaya koydu.
Bu program çerçevesinde, 50.000 ton/yıl kapasiteli spiral boru hattının enerji ve altyapı projelerine yönelik artan talep dikkate alınarak hedef pazarlardan biri olan İspanya’da kurulması kararlaştırıldı. Bu amaçla Hellin kentinde kurulacak tesisin, Borusan Mannesmann Espana SA çatısı altında 2008 üçüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanmakta. Toplam yatırım tutarının 16 milyon dolar ve tam kapasitedeki ciro seviyesinin 60 milyon dolar olması öngörülmekte. İlerleyen yıllarda, kurulacak kapasitenin yüzde yüz oranında artırılması İspanya pazarının gelişimine paralel olarak değerlendirilecek.