+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Uludağ'da WC ruhsatı ile otel dikenler

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Ekonomi Forumunda Bulunan  Uludağ'da WC ruhsatı ile otel dikenler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Paylaşimci Üye EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu Yer
  Bir körpe bedendeyim işte..
  Mesajlar
  1.253
  Blog Yazıları
  15
  Tecrübe Puanı
  107374445

  buba Uludağ'da WC ruhsatı ile otel dikenler  Uludağ'da kaçak yapılaşma aldı başını gidiyor. Özel sektörün turizm yatırımları, kamunun binaları derken Uludağ kaçak yapılarla doldu.İşte Uludağ'da tuvalet ruhsatı ile bina diken işletmeler.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Uludağ’da bir Davos yaratma’ fikrini açıkladığından bu yana, bölgeye olan ilgi ikiye katlanmış bulunuyor. Dolayısıyla Uludağ’da gerçekleştirilecek yeni kentsel dönüşüm planına kamuoyunun ilgisi de artış gösteriyor. Bazı duyumlar ortalıkta dolaşsa da hükümet, Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yerel ve büyükşehir belediyeleri, kısacası yetkili hiç kimse bu konuda ser verip sır vermiyor.

  Başbakan’ın açıklaması bir yana, olay asıl Ali Ağaoğlu’nun “My Resort’u kapattım. Telesiyejleri de kapattım. Pistlerin çoğu bana ait. Bu kış Uludağ’da zor kayak yapılır. Artık kafamı kuma gömmeyeceğim” açıklaması ile tartışılır hale geldi. Hükümet Ali Ağaoğlu ve benzeri otel sahipleri ya da kamu kurumlarının kaçak sorununa dikkatle eğiliyor. Yeni kentsel dönüşüm projesi ise sezon bitimiyle birlikte hayata geçmek için gün sayıyor.

  DAVOS’A GİDEN YOLDA ‘UFAK’ BİR PÜRÜZ YOK MU?

  Daha önce Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da benzer açıklamalarda bulunmuş, devletin yıllardır Uludağ’da gerek kamu gerekse özel sektör tarafından yapılan yağmaya vurgu yapmıştı. Tuvalet izni ile inşa edilmiş yapılara artık son verileceğinin sinyalini veren Eroğlu şöyle demişti: “Uludağ’da tüm yapıların yıkılacağı şeklinde bir kanaat var. Biz sadece izinsiz yapılaşmaları yıkacağımızı söyledik. Burada yaşanan kaçak yapılaşma ve ciddi alt yapı sorunları nedeniyle Uludağ’a artık turist gelmiyor. Uludağ, Türkiye için çok önemli bir servet. Ama orada tuvalet ruhsatı alıp otel yapanlar var.”

  Peki kim bu tuvalet izniyle otel yapanlar? İhlas Haber Ajansı’ndan İhsan Altıkardeş’in hazırladığı haberde açıklamış olduğu kamuya ve özel sektöre ait yapı listesi çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Bu gerçek, yapıların hem ruhsat alım amacına uygun olmadığı hem de beyan edilenin çok ötesinde muhteviyatlarda yapıldığıydı. Daha da acı olan ise kaçak yapı listesinde Ali Ağaoğlu gibi tanınmış iş adamlarının yalnız olmaması olsa gerek. İşte o liste:


  Kaçak yapılar bununla da sınırlı kalmıyor. Kamu kurumlarının da özel sektörden aşağı kalmayarak 1970’lerden bu yana dur durak bilmeden kaçak yapı inşa ettiği gözleniyor. Özel ya da kamu fark etmeksizin konuya yapılan savunma ise: “Uludağ’da her yer kaçak!”

  Bu açıklamaya şaşılmayacak gibi değil! Bir nevi hükümetlerin yetkinsizliğini ve kaçak yapılaşmaya müsaade ettiğine dair yapılan bu savunma akıllara tek bir soruyu getiriyor: “O halde tüm bu yaygara niye ve kime?”

  İşte kaçak kamuya ait yapıların listesi:


  KAMUYA AİT TESİSLER


  Karayolları Misafirhanesi:  Karayolları Genel Müdürlüğü'ne 1998 yılında 32 yıl olarak tahsis edildi. Ancak bu izin 2004 tarihinde iptal edildi. Tesis boş ve atıl durumda. 120 yatak kapasiteli tesis Çevre ve Orman Bakanlığı'na teslim edilmedi. Oteller Bölgesi'nin hemen girişindeki tesis yıkılarak otopark yapılması planlanıyor.


  ODTÜ Misafirhanesi:

  1988 yılında 49 yıllığına ODTÜ'ye verildi. İzin 2004 yılında iptal edildi. ODTÜ tarafından açılan dava neticesinde Bursa 3. İdare Mahkemesi yeniden değerlendirme kararı verdi. Çevre ve Orman Bakanlığının itirazı üzerine Bursa Bölge İdare Mahkemesi de ret kararı verdi. 140 yatak kapasiteli misafirhane için hukuki süreç devam ediyor.


  GSGM Kayak Evi:  Kayak evinin yenilenmesi için 1985 tarihinde 49 yıllığına izin verildi. İzin 2004 yılında iptal edildi. Ancak Gençlik Spor Genel Müdürlüğü 180 yataklı tesisi Çevre ve Orman Bakanlığı'na teslim etmedi.


  Vilayetler Evi:  İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Birliği'ne 1994 tarihinde verildi. Ancak izin 2004 tarihinde iptal edildi. İçişleri Bakanlığı tesisi teslim etmedi. 140 yatak kapasiteli tesis boş ve atıl durumda.
  Jandarma Genel Kom. karakol binası ve tesisi: 336 metrekare karakol binası ve dinlenme tesisi olarak kullanılıyor. İzni ve taahhütnamesi bulunmuyor.


  GSGM üst istasyon ve telesiyej:  Üst istasyon ve telesiyej tesisleri için 7 bin 400 metrekare alan için 49 yıllığına izin verildi. Tesis taahhüt senedine aykırı olarak ihalesiz 2001 tarihli bir protokol ile 25 yıllığına Gümrükleme Nakliyat Tic. ve San. A.Ş. ile Palmiye Tatil Köyü İşletmeleri Turizm ve Tic. A.Ş. Ortak Girişimine kiraya verildiğinden 2004'te izin iptal edildi. GSGM ile kiracı şirket arasında mahkeme sürecinin devam etmesinden dolayı tesis bakanlığa teslim edilmedi.
  GSGM 2 No'lu Telesiyej: 3 bin 358 metrekare alan 49 yıllığına 1955 tarihli bakanlık oluruyla verildi. Taahhüt senedine aykırı olarak izin alınmadan 1999 yılında protokol ile tesis 10 yıllığına Fatin Turizm Otelcilik Ltd. Şti.'ye kiraya verildi. Ancak Çevre ve Orman Bakanlığı izni 2004 yılında iptal etmesine rağmen, tesis bakanlığa teslim edilmedi.


  Cennetkaya Tesis:

  Kültür Turizm Bakanlığı'na ( Cennetkaya A.Ş. adına) 27.04.2004 tarihinde mekanik tesis yapımı amacıyla 49 yıllığına izin verildi. Sivil Toplum Örgütleri tarafından açılan davada Bursa İdare Mahkemesi karar verdi. Kararın tebliğ ile 2007'de izin iptal edildi. Tahliye talimatına rağmen tesis henüz teslim edilmedi.
  Uludağ Üniversitesi Sabancı Sağlık Merkezi:

  Hacı Ali Sabancı Vakfı tarafından yaptırılıp Bursa Valiliği'ne devredildi. İzin ve taahhütnamesi bulunmuyor.


  DSİ Misafirhanesi:

  1970'de bin 148 metrekare kar rasat barınağı yapımı amacıyla DSİ adına tahsis edilerek 26 yıl süre ile izin verildi. İzin 2019 yılına kadar uzatıldı. Daha sonra yapılan ilavelerle, tesis eğitim ve dinlenme tesisi haline getirildi. İzin 2004 yılında iptal edildi. Tesis 2006 yılında Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından teslim alındı.

  İSTEYİNCE KURALLARA UYULUYORMUŞ

  Şüphesiz tüm otel ve kamu kurumlarını zan altında bırakmamak gerek. Listede yer alan oteller dışındaki özel sektör yapılarının bir problemi bulunmuyor. Bunun yanı sıra Uludağ’da alınan izinlere hala riayet eden ve kaçak yapılanma yapmayan kamu kurumları da var:


  HALEN YASALARA UYGUN
  HİZMET VEREN KAMU BİNALARI

  MİT Misafirhanesi: 1976 yılında 49 yıllığına izin verildi. 80 yatak kapasitesiyle hizmet veriyor.


  TSK Kış Sporları Tesisi:  1975'te 49 yıllığına 4 bin 500 metrekare tahsis edildi. 250 yatak kapasiteli. İzin süresinin bitimine 15 yıl kaldı.
  Köy Hizmetleri Misafirhanesi: 1972'de 400 metrekare Toprak Su Araştırma Ünitesi, bin 275 metrekare ekipman koyma sahası olarak tahsis edilerek 49 yıllığına izin verildi. Ancak 80 yatak kapasitesiyle misafirhane olarak kullanılıyor.


  PTT Misafirhanesi:  1974'te bin 095 metrekarelik alan PTT Hizmet Binası olarak tahsis edilerek 99 yıllığına izin verildi. 64 yatak kapasiteli misafirhanesi bulunuyor.
  Meteoroloji İstasyonu: Uludağ'da en çok işe yarayan ve en az yatak kapasitesi bulunan devlet misafirhanesi. 1965 tarihinde bin 24 metrekare istasyon binası tahsisatı yapılarak 49 yıllığına izin verildi. izin verilmiştir. 10 yatak kapasitesi, görevli memurların barınması için kullanılıyor.


  Polisevi:  1992 yılında 3 bin 432 metrekare eğitim ve dinlenme tesisi olarak 49 yıllığına izin verildi. Yasal olarak hizmet veriyor.
  Tedaş Misafirhanesi:

  1980 yılında 400 metrekare eğitim ve dinlenme tesisi olarak 49 yıllığına izin verildi. 72 yatak kapasitesiyle hizmet veriyor.


  YENİ PROJE NASIL OLACAK?

  Hatırlarsanız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kaçak yapılaşma sorununa olan “Gecekondu gibi otel dikiyorlar” şeklinde olmuştu. Erdoğan’dan acil çözüm talimatını alan bakanlık ve belediyeler kaçak yapılara 30 Kasım’a kadar süre tanımış ve şu bildiriyi göndermişti “Süre uzatım talebi kesinlikle kabul edilmemiştir. Söz konusu otellerden kaçak yapılarını 30 Kasım tarihine kadar yıkmayanların tahsisinin iptali ve ardından tesisin geri alınması yönünde süreç başlatılsın.”

  Henüz yeni bir gelişmenin yaşanmadığı Uludağ’da TÜRSAB ve Bursa Valisi Recep Altepe’nin arabuluculuğu ile sürenin sezon sonuna kadar uzatıldığı gelen duyumlar arasında. Zaten hükümetin yeni projeyi hayata geçirmek için belirledi başlangıç tarihi de bu döneme rastlıyordu.
  Yeni projeye ilişkin en net açıklama Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan geldi: “Kulübe için izin alınmış kocaman bina dikilmiş burası milli park alanı bunlara asla müsaade etmeyeceğiz. Biz ilk olarak kendi binalarımızı yıkacağız. Temizliğe buradan başlayacağız. Kaçak yapısı olmayan neden korkuyor. Oteller isterse bu dönüşüme katkıda bulunabilirler. Ayrıca burada yeni imar alanları belirlenecek. 29 yıllık yani işletme ruhsatları vereceğiz. Yap-işlet-devret modeliyle tesisler yapacağız.”

  1961 yılında Milli Park ilan edilen ve 1996 yılında Alaçam bölgesinin ilavesiyle 12 bin 762 hektar alana çıkarılan Uludağ'da ilk uzun vadeli plan 1964 yılında hazırlandı. Bu plan 40 yıllık olmakla birlikte, 2004 yılı itibarıyla miadını doldurdu. Milli Park’ın ihtiyaçlara cevap vermekte zorlandığı ortaya çıkan sonuçlardan da rahatlıkla tespit edilebiliyor. Bu nedenle 2008 yılında başlatılan çalışmada yerle ve merkezi otoritelerin, akademisyenlerin, özel sektörün fikirlerine yer verilmeye çalışılıyor. Uludağ’ın Davos olabilmesi için Türkiye kaynakları verimli kullanılarak plan, proje, etüt, fikir, sentez yarışmaları düzenlendi.

  Projelerin çoğu yıkıma soğuk bakarken, gerekli etütlerin yapılabilmesi için zaruri alanlar yıkılacak gibi görünüyor. Şu an 13 tesis için yıkım kararı çıkarılmış durumda ancak askıda bekletiliyor. Korunması planlanan ve yeni yapılacak olan yapılar için arana ön şart doğal yapıyı bozmayarak Uludağ’ın turistik değerinde kayba yol açmaması.

  Yapılar dışında; Uludağ'a modern ve doğal dokuya uygun bir otopark inşası, oteller bölgesinin araç trafiğine kapatılması ve raylı sistem kurulması gibi ilginç fikirler de hükümetin gündeminde.

  Sonuç olarak bu aralar Uludağ’da her kafadan bir ses, her sesin altından bir hesap çıkıyor. Ancak yerel ve merkezi hükümetten alınan duyumlara göre 15-20 yıllık ‘Ali kıran, baş kesen’ dönemi bitiyor. Nihai hedef Uludağ’ın modern, doğal yapısına sahip çıkan, sahip olduğu turistik potansiyele yakışır olanaklarla donanmış bir kayak merkezi haline getirilmesi… Özel sektörün ya da konu hakkında sorumluluk sahibi yetkililerin projeye ne kadar destek ve müdahil olacağını ise mart-nisan ayları gibi göreceğiz. Sezon bitimiyle birlikte harekete geçecek olan hükümet ve kentsel dönüşüm projesi karşıtları arasında nasıl bir kıyamet kopacak? Hep birlikte bekleyip göreceğiz…
  Proje ile ilgili görseller ve yapıların fotoğrafları için TIKLAYIN!


  ÖZEL OTELLER


  Ağaoğlu Otel: 1977 Yılında 49 yıllığına 7 bin 662 metrekare izin verildi. 510 yataktan 310 tanesi kaçak. Hakkında 5 adet kaçak yapı zaptı bulunuyor.


  Grand Yazıcı Otel:  1990 yılında 49 yıllığına 5 bin 592 metrekare izin verildi. 366 yatağın turizm belgesi yok. Hakkında bir kaçak yapı zaptı var.
  Genç Yazıcı Otel:

  1974 Yılında 49 yıllığına 2 bin 235 metrekare izin verildi. 337 yataktan 247 tanesi kaçak. 3 kaçak yapı zaptı var.


  Otel La Chalet:  1980 Yılında 49 yıllığına bin 605 metrekare izin verildi. 60 yataktan 21 tanesi kaçak. 1 adet kaçak zaptı bulunuyor.
  Grand Yazıcı Mandıra: 1990 yılında 49 yıllığına 15 bin 200 metrekare izin verildi. Turizm belgesiz 67 yatak mevcut. 2 adet kaçak yapı zaptı bulunuyor.


  Alkoçlar Otel:  1984 yılında 37 yıllığına 2 bin 270 metrekare izin verildi. 394yataktan 254 tanesi kaçak. 6 kaçak yapı zaptı var.
  Karkay Otel:  1996 yılında mekanik tesis olarak 49 yıllığına 4 bin 660 metrekare izin verildi. Turizm belgesiz 120 yatağı bulunuyor. Hakkında 3 tane kaçak yapı zaptı var.
  Otel Fahri:

  1985 Yılında 49 yıllığına 3 bin 126 metrekare izin verildi. 234 yatağı bulunan tesiste, turizm belgesiz 12 yatak tespit edildi. 1 kaçak yapı zaptı bulunuyor.


  Dağ Otel-Akfen Clup:  1983 yılında 34 yıllığına 671metkekare izin verildi. 95 yataktan 11 tanesi kaçak. İnşaat ruhsatı yok.
  Kervansaray Otel: 1972 Yılında 49 yıllığına 5 bin 100 metrekare izin verildi. 318 yataktan bir tanesi kaçak. Tahsis dışında yapılaşması var.


  Beceren Kafe:  1977 Yılında 49 yıllığına 5 bin 411 metrekare izin verildi. Konaklama ve tahsis alanı dışında ilave spor tesisi bulunuyor. Tahsis dışında yapılaşması var.
  Beceren Otel: 1966 Yılında 49 yıllığına 3 bin 300 metrekare izin verildi. Tahsis alan dışına taşması bulunuyor. Hakkında 1 adet kaçak yapı zaptı var.


  Ak Otel:  1974 yılında 49 yıllığına 2 bin 404 metrekare izin verildi. İzin haklarına aykırı kullanımı bulunuyor. 89 yataktan 45 tanesi kaçak.
  Ergün Otel: 1974 yılında 49 yıllığına 569 metrekare izni var. İzin haklarına aykırı kullanımı bulunuyor. Turizm belgesi yok.


  Otel Aydınyıldız:  1974 Yılında 49 yıllığına bin 620 metrekare izin verildi. İnşaat alanını aştı. Oberj için tahsis yok. 129 yataktan 83 tanesi kaçak. 2 kaçak yapı zaptı bulunuyor.
  Kar Otel: 1970 yılında 49 yıllığına bin 725 metrekare izin verildi. 145 yataktan 25 tanesi kaçak. Hakkında bir adet kaçak yapı zaptı var.


  Ulukardeşler Otel:  1975 yılında 49 yıllığına bin 553 metrekare izin verildi. 145 yataktan 25 tanesi kaçak. Turizm belgesiz 48 yatağı var. Hakkında 2 adet kaçak yapı zaptı tanzim edildi.

  kaynak: Haber7 2. #2
  Acemi Üye fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  87
  Tecrübe Puanı
  17821510

  Tanımlı Ce: Uludağ'da WC ruhsatı ile otel dikenler

  Vakti zamanındaki adam kayırmacılıkların çirkin sonuçları..

  Ah memleket düşmanı kökü dışarda çapulcular ah..
  kemire kemire ne hale soktunuz bu güzelim memleketi..

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-11-2009, 14:01
 2. Uludağ Otelleri - Uludağ Büyük Otel
  By ĸαяαмέŁ in forum Oteller Hotels
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-27-2008, 23:01
 3. Uludağ Otelleri - Kar Otel
  By ĸαяαмέŁ in forum Oteller Hotels
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-27-2008, 22:51
 4. Uludağ Otelleri - Ak Otel
  By ĸαяαмέŁ in forum Oteller Hotels
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-27-2008, 22:49
 5. Uludağ Resmi-Uludağ Resimleri-Uludağ Fotoğrafları
  By Leon in forum Türkiye'den Resimler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06-08-2008, 13:14

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375