THY uçaklarının operasyonel güvenirlilik seviyesi, Avrupa ortalamasının üzerine çıktı. En önemli performans kriterleri olarak uçaklarının hiçbirinde motor durması yaşanmadı.

Avrupa'nın önde gelen 27 havayolu şirketinin üyesi bulunduğu Avrupa Hava Yolları Birliği verilerine göre, operasyonel güvenilirlik seviyesi Avrupa Hava Yolları Birliği'ne üye şirketlere ait uçaklarda ortalama yüzde 97.6 olurken, bu oran Türk Hava Yolları uçaklarında yüzde 99.6 olarak belirlendi.
Böylece THY filosunda yeralan uçaklar operasyonel güvenirlilik açışından Avrupa seviyesinin üstüne çıkmış oldu. THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir, yaptığı yazılı açıklamada, THY'nin başarısının ardında THY Teknik'in gücü olduğunu söyledi. THY Teknik A.Ş.'nin hazırladığı güvenilirlik kontrol programının başarıya ulaştığını dile getiren Demir, "Türk Hava Yolları, bu programla, filosundaki uçakları, dünya ortalamasına göre yaklaşık yüzde 20 daha etkin kullanarak, uçuşlarını en üst kullanılabilirlik seviyesinde gerçekleştirdi" diye konuştu.
MOTORLAR HİÇ DURMADI
Öte yandan, uçakların güvenilirlik ve emniyeti ile ilgili en önemli performans kriterlerinden biri olan "Uçuşta Motor Durması" (IFSD-In Flight Shut Down) oranının düşüklüğünün altı çizilirken 2006 yılında, Türk Hava Yolları filosunda bulunan A310, A320, A330, A340, B737 uçaklarının hiçbirinde motor durması yaşanmadığı belirtildi.


ANKA