Tekstilbank'ın satılacağına ilişkin beklentiler ve uluslararası yatırım bankalarının hedef değerlerini yukarı revize etmesiyle birlikte borsada son bir ayın en hareketli şirketlerinden olan GSD Holding'de sürpriz hisse satışı gerçekleşti.

GSD Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Yılmaz, hissenin yüzde 12,68 oranında değer kazandığı 19 Nisan'da 9 milyon adetlik satış yaptığını açıkladı. Turgut Yılmaz tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Delta Yatırım'a gerçekleşen satışın tutarının 14.4 milyon YTL olduğu bildirildi. GSD Holding hisseleri, 19 Nisan'da 1.6 YTL'ye yükselmişti. Yılmaz'ın da satışı bu fiyattan yaptığı gözlendi. Satış sonrasında Turgut Yılmaz'ın şirket sermayesindeki doğrudan payı yüzde 15,23'ten 10'74'e geriledi.

1 ayda yüzde 50 yükseldi

Satışa konu hisseler GSD'nin sermayesinin yüzde 4,5'ini oluşturuyor. Turgut Yılmaz'ın GSD'nin sermayesindeki doğrudan ve dolaylı payı yüzde 15,24 seviyesinde bulunuyor. GSD Holding tarafından yapılan açıklamada ise Turgut Yılmaz ve birlikte hareket edenlerin şirketteki paylarının yüzde 19,9 olduğu bildirildi. Tekstilbank'ın satışına ilişkin beklentilerin etkiyle GSD Holding hisseleri son 1 ayda yüzde 50 değer kazandı. Aynı süre içerisindeyüzde 49 yükselen Tekstilbank'ın sermayesinin yüzde 75,5'i GSD Holding'e ait bulunuyor.

Öte yandan Turkcell'in kurucularından Murat Vargı ise iki günde 31 milyon dolarlık hisse sattı. MV Investments, 16 Nisan'da 2 milyon 200 adet, 18 Nisan'da ise 3 milyon 350 bin adet Turkcell hissesi sattı. Bu satışların ardından MV Investments'in Turkcell'deki payı yüzde 1,25'e geriledi.

Referans