Seçimi arifesinde Halkbank 7.5 milyar dolardan satışa çıkıyor. Halkbank’ın blok satışından vazgeçen ekonomi yönetimi 2-4 Mayıs’ta halktan talep toplayacak.

2007 özelleştirme takviminin en çok gelir beklenen yıldız ismi Halk Bankası oldukça iddialı bir fiyatla yatırımcıların karşısına çıkıyor. Ekonomi yönetiminin Halkbank’ın halka arzında piyasalarda Çankaya seçiminin yaratacağı bir genel gerginliği hiç hesaba katmıyor ve en başından bu yana rahat davranıyor olması da özellikle dikkat çekiyor.

Özeleştirme İdaresi Başkanlığı 2-4 Mayıs arasında talep toplama yöntemiyle yapılacak halka arz sırasında satılacak Halkbank hisseleri için 6.4 ile 8 YTL arasında fiyat belirledi.

Buna göre sermayesi 1 milyar 250 milyon YTL olan bankanın toplam değeri 8 milyar YTL ile 10 milyar YTL (5.970-7.460 milyar dolar) arasında değişecek. Söz konusu rakam, geçen yılın sonunda yapılması planlanan ve teknik sorunlar nedeniyle son anda iptal edilen blok satış öncesindeki en iyimser tahminlerin bile minimum yüzde 20 üzerinde. Blok satış sırasında aralarında uluslararası bankaların da yer aldığı müşteriler Halk Bankası için maksimum 5 milyar dolarlık bir değer öngörüyordu.

6’ıncı büyük banka

34.4 milyar YTL’lik aktif toplamıyla Türkiye’nin altıncı büyük bankası konumundaki Halk Bankası’nın yüzde 24.98’lik hissesinin halka arz yoluyla satılması konusundaki diğer ayrıntılar da netleşmeye başladı. Yurtiçinde İş Yatırım, yurtdışında ise Goldman Sachs aracılığıyla gerçekleştirilecek halka arz için konsorsiyum oluşturma safhasına geçildi. Dün aracı kurumlara bankanın satış koşullarıyla ilgili fiyat ve diğer bilgiler geçilirken, satışa aracılık etmek isteyen kuruluşlardan başvuruda bulunmaları istendi.

Konsorsiyum liderlerinden gönderilen bilgilere göre ÖİB, Halkbank özelleştirmesinde öncelikle banka sermayesinin yüzde 21.72’sini oluşturan 271 milyon 521 bin adetlik hisse senedini satmak için teklif toplayacak. Talep bu rakamın üzerinde olursa ek satış için izin alınan 40 milyon 728 bin adet hisse de arz edilecek. Böylece satılacak hisselerin toplamı 312.25 milyon adeti bulurken, banka sermayesine oranı ise yüzde 24.98’e ulaşacak.Vatan