Bakan Şimşek: İş arayanların çoğu niteliksiz eleman


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iş arayanların niteliksiz eleman olması nedeniyle işsizliğin büyük sorun olduğunu söyledi.Bakan Şimşek, Giresun Üniversitesi'ne bağlı Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu'nun açılış törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Şimşek, Türkiye'nin en büyük sermayesinin insan olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu kaydeden Şimşek, "Ortalama yaş 28 civarında. 20 milyona yakın öğrencimiz var. Eğer Türkiye'nin geleceğini garanti altına almak istiyorsak, o zaman eğitimini önceliklendirmemiz lazım. Bizim hükümetimiz de ilk günden bu yana bunu çok açık şekilde ortaya koymuştur." dedi.

İşsizliğin Türkiye'de büyük bir sorun olduğunu kaydeden Şimşek, şunları dile getirdi: "İşsizlerin büyük bir kısmı maalesef niteliksiz. Yani işsizlerin neredeyse yüzde 60'ı resmi rakamlara göre, lise altı eğitime sahip. Tabii üniversite mezunu olmak, yüksek okul mezunu olmak işsizliği garantilemiyor. Ama en azından gelecekte insanların değişen şartlara uyum sağlamasında eğitimin çok büyük katkı var. Dünya tabii ki, çok daha rekabetçi bir zemine kayıyor. Türkiye sadece kendi içi, kendi bölgesinde değil, aynı anda başka bölgelerde rekabet etmek zorunda. Bu rekabetin en ön koşulu tabii ki eğitimdir. Biz hükümet olarak eğitime kaynak ayırıyoruz ve ayırmaya da önem veriyoruz."

Bakan Şimşek, açılışın ardından Giresun Valisi Mustafa Yaman'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Yaman, Bakan Şimşek'e çeşitli hediyeler ve kemençe hediye etti. Şimşek, kendisine hediye edilen kemençeyi yakından incelerken, kemençeyi çalmaya çalıştı.

Şimşek, daha sonra Bank Asya 1. Lig'de mücadele eden Giresunspor kulübünü ziyaret etti. Burada Giresunspor Kulübü Başkanı Olgun Aydın Peker, Şimşek'e adının yazılı olduğu form hediye etti. Bakan Şimşek, daha sonra karayolu ile Trabzon'a hareket etti.

(CİHAN)kaynak;habervaktim