ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesinin ardından, Türk Dışişlerinin aldığı tavırdan etkilenen iş dünyası Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sözlerinden de ‘ABD’ye gitmeyeceği’ mesajını alınca, Amerikalılar konferansı iptal etmek durumunda kaldı.


Washington’da 11-14 Nisan’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan-Türk Konseyi (ATC), Türkiye’nin Amerikalı Dostları (AFOT) tarafından düzenlenen 29’uncu Ortak Yıllık Konferansı’na Türkiye’den katılımın çok düşük olacağı anlaşılınca, toplantı ileri bir tarihe ertelendi.
Başbakan etkili oldu
Aynı tarihlerde yine ABD Başkanı Barack Obama’nın evsahipliğinde Washington’da yapılacak olan Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne (Nuclear Security Summit) Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılmayacağının anlaşılmasının katılımı etkilediğine dikkat çekiliyor. Erdoğan’ın bu konuda resmi olarak katılmayacağını açıklamamasına karşın, “Türkiye’yi hangi bakanın temsil edeceğini henüz tespit etmedik” sözlerinden alınan mesaj da, iş dünyasını etkiledi. Çünkü Nükleer Zirve’ye çok sayıda bakanla birlikte katılması beklenen Erdoğan’ın Türk-Amerikan işadamlarının yıllık konferansına da katılması bekleniyordu. Ancak Başbakan’ın sözlerinden alınan ‘ben gitmeyeceğim’ mesajı, işadamlarının programı üzerinde de etkili oldu.
Hazırlıklar bitmişti
Bu gelişmeler üzerine konferansın ev sahipliğini yapan ATC, tüm hazırlıkları yapmış olmasına karşın, toplantının yapılmaması gündeme geldi. Ritz-Carlton Hotel’de yapılacak olan ATC konferansında son rezervasyon tarihi 12 Şubat olarak belirlenmiş olsa da, son gelişmelerde birlikte rezervasyon iptallerinin gündeme gelmesi toplantının da ileri bir tarihe ertelenmesine neden oldu.
Verimli geçemeyecekti
TAİK Başkanı Haluk Dinçer, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin oylamasından bu yana yaşanan gelişmeler üzerine ATC ile yaptıkları görüşmelerde, toplanının ertelenmesini kararlaştırdıklarını belirtti. Bu şartlarda bir toplantının katılım düşük olacağı için, fazla verimli geçmeyeceğini vurgulayan Dinçer, “İki taraf olarak düşündük bu kararı aldık” dedi. Bu kararın toplantının ev sahibini maddi bir zarara sokup sokmayacağı konusunda ise Dinçer, “Evet hazırlıklar yapılmıştı ama sonuçta bir iptal söz konusu değil” dedi.
Etkili olsun diye ertelendi
TAİK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “İki kuruluş konferansın ilerdeki bir tarihe ertelenmesi konusunda fikir birliğine vardı. Konferansın ertelenmesinden dolayı üzgünüz. Türkiye ve ABD arasındaki güçlü ticaret ve yatırım ilişkisine olan güvenimiz ise tamdır. TAİK ve ATC olarak, erteleme kararının ilerde yapılacak konferansın daha güçlü ve etkili olmasını sağlayacağına inanıyoruz.”
Normal olan yapıldı
DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Aslında oylama yapıldığından bu yana bizim taraftan katılımın düşük olacağını biliyorduk. Karşı tarafta bunu görünce, toplantının ertelenmesi kararı alındı. Normal olan yapıldı” diye konuştu. Oluşacak maddi zararkonusunda ise Yırcalı, “Bir miktar zararı söz konusu olacaktır. Ama sonuçta iptal değil, erteleme” dedi.
hurriyet