Bazı mağazalar açılış saatini 10.00 olarak belirtirken, bazıları saat 17.00'de açılacak.
Benetton, Diesel mağazası saat 10.00'da açılırken, Mango mağazasının açılış saati kalabalığın durumuna göre saat 17.00 olarak belirlendi. Polo Garage'ın da saat 17.00-18.00 gibi açılacağı belirtildi.
Bölgede bulunan otellerin de 1 Mayıs kutlamaları öncesinde oluşabilecek güvenlik sorunlarını önlemek amacıyla güvenlik tedbirlerini aldığı öğrenildi.
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa gerilimi az bir 1 Mayıs olacak gibi gözüktüğünü ifade ederek, ''Çalışma Bakanı demecinde '1 Mayıs'ta her şey serbest' demişti, biz de '1 Mayıs'ta her şey serbest' diyoruz. Mağazalarımızı normal açacağız. Bu sene 1 Mayıs, olması gerektiği gibi bayram havasında geçer diye düşünüyoruz'' dedi.
-''BİR GÜNDE CİRO ANLAMINDA ZARAR 30 MİLYON DOLAR OLUR''-
Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım ise kişilerin ve grupların kendilerini ifade etme, basın bildirisi okuma gibi demokratik haklarının kullanılmasına sonuna kadar saygılı olduklarını, ancak Beyoğlu, İstiklal Caddesi ve çevresinde zaman zaman gerçekleştirilen yürüyüşler ve protestolar nedeniyle Beyoğlu'na gerek gezmek gerekse alışveriş yapmak için gelen kişilerin, özellikle de turistlerin huzursuzluk ve korku duyduklarını belirtti.
Beyoğlu ve civarında 7 bin işletme, turistlere hitap eden 10 bin yataklı Talimhane bölgesi bulunduğunu anımsatan Hışım, ''O gün bunlar burada kilitlenir. Bu ortamda Beyoğlu'ndaki bir günlük ciro anlamında zarar 30 milyon dolar olur'' dedi.
Provokatif bir durumun olması halinde bunun engellenmesinin zor olacağını söyleyen Hışım, ''Kanunlar uygulansın. Burası gösteri ve yürüyüşe kapalı. Çünkü bu bölgede bir olay olduğunda önleme şansları sıfır. Bölgede hızlı dağılma alanları var. Her tarafı kapatamazsınız. Bunun alanı belli Kazlıçeşme... Orayı herhangi bir olayda kontrol etme olanağı var. Burası fiziki anlamda da uygun değil'' diye konuştu.


yorumla.net