Doğalgaz ihracat ve ithalatıyla ilgilenen şirketler, 'al ya da öde' şartından dolayı kullanılmadığı halde parası ödenen gaza talip oldu. BOTAŞ, İran ve Rusya'ya kullanmadığı halde gaz parası vermişti.

Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (DİVİD) Başkanı Fatih Baltacı, aynı riskin bu yıl da devam edeceğini belirterek, "BOTAŞ 1 milyar metreküp doğalgazı sanayi fiyatından bize satsın." dedi.

Ekonomideki olumlu gelişmelere paralel doğalgaz satışları yüzde 20 civarında arttı. Ancak satışlar halen kriz öncesi rakamlara ulaşmadı. Kamu şirketi Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), satışlardaki düşüş sebebiyle iki yıldır alınmayan gaza para ödüyor. Bu yıl da 'al ya da öde' riski olan BOTAŞ'a özel şirketlerden ilginç bir teklif geldi: "1 milyar metreküp doğalgazı sanayi fiyatından bize verin." Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (DİVİD) Başkanı Fatih Baltacı, tekliflerinde ciddi olduklarını ve ocak ayında yaptıkları başvuruya cevap beklediklerini söyledi.

Doğalgaz ithal eden özel şirketlerin üye olduğu DİVİD, taahhüt ettiği gazı alamayan BOTAŞ'a zeytin dalı uzattı. Kamu şirketinin bu yıl da 5 milyar metreküp 'al ya da öde' riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisini veren Başkan Fatih Baltacı, Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği üyeleri olarak sanayi fiyatından 1 milyar metreküp doğalgazı almaya kararlı olduklarını söyledi. Ocakta başvuru yaptıklarını ve henüz cevap alamadıklarını ifade eden Baltacı, "BOTAŞ, sanayiye hangi fiyattan gaz veriyorsa bize de aynı fiyattan 1 milyar metreküp gaz versin." dedi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, dağıtım şirketleri dışında elektrik üretim santralleri (yap-işlet ve yap-işlet-devret), OSB'ler ve sanayiye doğalgaz veriyor. Şirket, sanayiye elektrik santrallerine göre daha ucuz fiyattan gaz satıyor.

Botaş da THY gibi özelleştirilsin

Doğalgaz Piyasası Kanunu'na göre BOTAŞ'ın elindeki pazar payını 2009'a kadar yüzde 20'ye düşürmesi gerekiyordu. Ancak şirket, bunu başaramadı. Özel şirketler adına konuya açıklık getiren Baltacı, BOTAŞ'ın özelleştirmesine Türk Hava Yolları'nı örnek gösterdi: "BOTAŞ, THY modeliyle özelleştirilirse uçuşa geçer. İletim hatları ayrılmalı. İletim, Hazine'nin ya da devletin kontrolünde olmalı. Kurulacak İletim AŞ, Borsa'ya açılıp ciddi biçimde para toplanılabilir. Burada, THY modeli uygulanabilir. Şeffaf yönetim ve rekabet edebilen firma olur."

Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği, BOTAŞ'ın kontratları özel sektöre devretmeye başlamasıyla pazara giren Enerco, Shell, Bosphorus ve Avrasya Gaz tarafından kuruldu. Egegaz da ithalata başladıktan sonra derneğe üye oldu. Böylece dernek üyesi 5 şirket, pazarın yaklaşık yüzde 10-15'ine hitap ediyor.

Bu yıl da 1,5 milyar dolarlık 'al ya da öde' riski var

BOTAŞ'ın 2010 çalışmalarına göre bu yıl 33,8 milyar metreküp doğalgaz satışı planlıyor. Geçen yıl bu rakam 32,1 milyar metreküptü. Ancak bu yılki artışa rağmen satışlar 2008'in yaklaşık 2,2 milyar metreküp gerisinde kalıyor. 2008'de şirket 36 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştirmişti. BOTAŞ, 2008 ve 2009'da kullanmadığı gaz için toplam 1,5 milyar dolarlık ödeme yapmıştı. DİVİD'e göre 2010'da artışa geçen LNG ithalatı ve iç pazara satış BOTAŞ'ın rakamlarını olumsuz etkileyecek. Ve yaklaşık 5 milyar metreküplük bir 'al ya da öde' riski söz konusu olabilecek. Bin metreküpü 300-350 dolar civarında satılan doğalgaz fiyatı dikkate alındığında kamu şirketi için alınamayacak gaz için 1,5 milyar dolar civarı bir para ödeme riski gözüküyor.

kaynak: Haber7