Çandır: Enflasyon uçuşa geçti

BAGEV Başkanı Ali Çandır, Nisan ayında yıllık enflasyonun uçuşa geçtiğini bildirdi.
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, Nisan ayında yıllık enflasyonun uçuşa geçtiğini bildirdi.

Çandır, yaptığı yazılı açıklamada, son altı yılın en yüksek ikinci Nisan ayı yıllık enflasyonun yüzde 10,19 ile geçen ay yaşandığını belirtti. TÜİK'in ülke genelinde tüketici için yüzde 0,60 ve Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz bölgesi için de yüzde 1,03 olarak ilan ettiği Nisan ayı enflasyon rakamlarının, yeniden hızlı bir şekilde yükselişe geçtiğini vurgulayan Çandır, şunları kaydetti:

''Enflasyonda Mart ayında yaşadığımız nispi düşme, yerini uzun bir süre devam edeceği anlaşılan yükselişe bırakmıştır. Yılbaşından bu yana yaptığımız değerlendirmelere ve tahminlere uygun olarak bozulan enflasyon eğilimi, önümüzdeki aylarda da yükselişini sürdürecektir. Zira, geçtiğimiz yıl sadece Ekim ayında ciddi bir yüksek enflasyon (yüzde 2,41) görmüş, diğer aylarda negatif enflasyonlar bile yaşamıştık. Halbuki, 2010 yılının geri kalan aylarında Merkez Bankası dahil hiç bir otorite, geçen yılın aynı aylarına göre daha düşük bir enflasyon beklememektedir. Özellikle çekirdek enflasyon olarak da bilinen H ve I indekslerindeki sürekli yükselişlerin Nisan ayında da yüzde 0,90 ve yüzde 1,14 olarak gerçekleşmesi, enflasyondaki yükseliş beklentilerini güçlendirmektedir.''

Üretici enflasyonunun son 12 aydır ciddi bir artış eğiliminde olması ve Nisan ayında da yüzde 2,35 gibi son altı yılın en yüksek ikinci düzeyinde gerçekleşmesinin, yükselen bir enflasyon eğilimi ile karşı karşıya getirmekte olduğunu vurgulayan Çandır, şöyle devam etti:

''Üretici fiyatlarında (ÜFE) Nisan Ayı yıllık enflasyon da yüzde 10,42 ile son altı yılın en yüksek ikinci düzeyinde gerçekleşmiştir. Hatırlanacağı üzere yüzde 14,56 ile 2008 yılı, son altı yılın rekoruydu. Geçen ay yaptığımız değerlendirmede, (bu eğilimin devam etmesi halinde üretici enflasyonu, tüketici enflasyonunu geçebilecektir) demiştik. Nisan ayı gerçekleşmeleriyle ÜFE'deki yıllık artış, TÜFE'deki yıllık artışı geçmiş durumdadır ve bu eğilim, enflasyon için gelecek beklentilerini yükseltici ilave bir etki yaratacaktır.

Maliyetlerdeki artışlar hem ihracat, hem de iç talep açısından ciddi bir baskı unsuru oluşturacaktır. Dolayısıyla büyümeyi frenleyici politikalardan olan faiz oranı silahına hemen sarılmamak gereklidir. Özellikle ABD ve AB merkez bankalarının uyguladığı negatif reel faiz politikalarına benzer bir politikanın bizde de uygulanmasının gerekliliğini düşünmekteyiz.''

-BÖLGEMİZ ENFLASYONU İLK DÖRTTE-

Mart ayında ilk beşe yükselen Batı Akdeniz Bölgesi aylık enflasyonunun yükselişini Nisan ayında da sürdürerek, yüzde 1,03 ile 26 bölge içerisinde batı Akdeniz bölgesini ilk dört sıraya soktuğunu dile getiren Çandır, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Son dört 4 aydır sıralamadaki yerimiz, hızla yükselmektedir. Örneğin Ocak ayında bölgemiz enflasyonu 26 bölgeli enflasyon liginde en alttan ikinci sırada gerçekleşmişken, Şubat ayında üç basamak birden yükselmişti. Bu durum, iyiye alamet değildir. Artan enflasyona hazırlıklı olmalıyız. Zira yaşamakta olduğumuz ortalamanın üzerindeki durgunluğa rağmen bölgesel enflasyon nispi olarak yükseliyorsa, bölgemiz için bir stagflasyon riski var demektir. Bu sarmaldan kurtulmanın en büyük umudu ise turizm sezonunun katma değer yaratıcı ve hareketli geçmesi olacaktır. Her halükarda önümüzdeki dönemde artan bir enflasyona hepimiz hazırlıklı olmalıyız.''

A.A.