Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İran ile tarım alanındaki işbirliğinin düne göre çok daha iyi olduğunu, ancak iki ülkenin potansiyellerinden tam yararlanılmadığını söyledi.

Bakan Eker, 3. Dönem Türkiye-İran Tarım Yürütme Komitesi Toplantısına katılmak üzere geldiği Tahran'da ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin tarım alanındaki işbirliğinin daha ileri götürülmesi için yapılabileceklerin görüşmelerde ele alınacağını kaydeden Eker, ''Bugün geçmişte olduğumuzdan çok daha iyi bir noktadayız, ancak bu potansiyelimizin tamamını kullandığımız anlamına gelmez. Önümüzde henüz kullanılmamış çok büyük bir potansiyel var'' diye konuştu.

Eker, Türkiye ve İran arasında orta vadede ulaşılması öngörülen dış ticaret hacminin 30 milyar dolar olarak belirlenmesi hedefi ve tarımındaki ticaret hacminin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

''Bu meseleleri konuşmak ve çözüm üretmek için buradayız. Türkiye ve İran arasında tarımsal konularda işbirliğinin geliştirilmesi gerek bitkisel üretimle ilgili gerek hayvansal üretimle ilgili gerek tarım sektörünün diğer girdileriyle ilgili yapabileceğimiz çok sayıda iş bulunduğuna iki ülkenin siyasi otoriteleri inanıyor.''

Türkiye ve İran arasında 2009'daki dış ticaret hacminin 5,5 milyar dolar civarında olduğunu belirten Eker, tarımsal alandaki ticaretin ise 183 milyon dolar olduğunu söyledi.

''İki ülkenin ihtiyacı olup birbirinden değil de başkalarından aldığı tarımsal ürünler var. Daha uzak yerlerden alıyoruz'' diyen Bakan Eker, ''Bunun nedenlerini araştırıp bunlara çözüm bulmak için buradayız. Muhtelif nedenleri var. Bunu çözmek, bu sorunları gidermek ve iki ülke için de daha iyi bir noktaya getirmek için bu toplantıları, çalışma gruplarını gerçekleştiriyoruz'' ifadelerini kullandı.

Türkiye ile İran'ın bu konuda ikili ilişkilerini geliştirmesinin yanı sıra İKT ve D-8 ülkeleri platformunda da müşterek çalışmaları olduğunu kaydeden Eker, ''İlişkilerin geliştirilmesi sadece iki ülke halkını değil, tüm İslam alemini hatta bölgedeki tüm diğer ülkeleri ilgilendiren bir meseledir'' dedi.

Bakan Eker, iki ülkenin hayvansal, bitkisel ürünlerde hatta balıkçılık konusunda birbirine aktaracağı çok konu olduğunu söyledi.

İki ülke arasında anlaşmalar ve yatırımlar olduğunu belirten Eker, ''Örneğin Türkiye'nin çiftçi kuruluşları, kooperatifleri İran'da 680 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiler, tesis aldılar'' diye konuştu.

İlişkilerin daha da geliştirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Eker, ''Umuyorum bu toplantı bütün bu ilişkilerin daha iyi bir noktaya gelmesine vesile olur'' dedi.

Tarım Bakanı olarak İran'da ikinci kez bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Eker, yakınlık, ilgi ve davetten dolayı İranlı Bakana teşekkür etti ve kendisini Türkiye'de görmek istediğini söyledi.

-''ANLAŞMALARIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİR''-

İran Tarım Bakanı Sadık Haliliyan, iki ülkenin tarım alanındaki anlaşmalarının yürürlüğe konulmasıyla bu konudaki işbirliği ve ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.

Tarım ve hayvancılık alanında iki ülkenin tecrübelerini paylaşmasının önemli olduğunu kaydeden Haliliyan, İran ve Türkiye'nin bu alanlarda ilişkileri daha da geliştirmesinin İKT, D-8 ve EİT üyeleri için örnek teşkil edebileceğini belirtti.

Haliliyan, iki ülkenin birçok alandaki ilişkilerinin çok iyi düzeyde geliştiğini, ancak bunun tarım alanında istenilen düzeyde olmadığını ifade etti.

Türkiye ve İran'ın yüz ölçüm, coğrafi konum, nüfus, doğal kaynaklar ve teknolojik açıdan önemli bir yerde olduğunu belirten Haliliyan, ''Tarımda birbirimizin ihtiyaçlarını karşılayabiliriz'' dedi.

İranlı Bakan, hayvancılık ve balıkçılığın yanı sıra iki ülkenin tarım alanında uluslararası boyutta işbirliği yapabileceğini söyledi.

Haliliyan, kuraklık ve iklim değişikliği alanlarında da Türkiye ve İran'ın işbirliği yapabileceğini kaydetti.

kaynak: Haber7