Euro Bölgesi'ndeki mali krizin deprem üssü Yunanistan'ın yaşadığı süreç İspanya'da devam ediyor. Yunan Başbakanı Papandreu'nun krizin farklı evrelerindeki açıklamaları, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero tarafından aynen tekrar ediliyor

Küresel finansal krizin ikinci evresi olarak tanımlanan Euro Bölgesi'ndeki mali sorunlar üye ülkeleri de benzer süreçlere sürüklüyor. 2009 sonunda Yunanistan'da patlak veren kamu açığı ve bütçe krizinde medyaya ard arda açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun benzer açıklamaları şimdi de zordaki İspanya'nın Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'dan geliyor. Zapatero da tıpkı Papandreu gibi ilk etapta ülkede kriz olmadığı yönünde açıklamalar yaparak piyasaları sakinleştirmeye çalıştı. Sonra da Papandreu'nun stratejisini izleyerek krizin suçlusu olarak spekülatörleri ve medyayı gösterdi. AB ve IMF ile yapılan 110 milyar euroluk yardım anlaşmasından önce mali desteğe ihtiyaçları olmadığı yönünde demeç veren Papandreu gibi Zapatero da AB'den herhangi bir ekonomik destek talebinde bulunmadıklarını dile getirdi. Yunanistan, girdiği mali darboğazdan çıkmak için kemer sıkma politakalarını hayata geçirerek tasarruf tedbirleri aldı. Papandreu gibi Zapareto da ekonomilerinin kendi ayakları üstünde durabileceğini savunuyordu ancak rakamlar bunun tam tersini söylüyor. Zapatero da 15 milyar euroluk tasarruf tedbirleri alarak halka fedakârlık çağrısında bulundu.
SOKAKLARI DA AYNI

'Komşu' krizde en büyük darbelerden birini bankacılık sisteminde aldı. Yunanistan'daki bankaların zor duruma düşmesi ile ülkedeki yatırımcılar paralarını başta İsviçre olmak üzere yurtdışına çıkardı. Geçtiğimiz hafta Avrupa'daki bankalararası piyasa, zordaki İspanyol bankalarına fon desteğini çekti. Yunanistan'daki benzer kaderi yaşayan İspanyol bankacılık sistemi şimdi birleşmelere giderek krizin üstesinden gelmeye çalışıyor. Yunanistan hükümetinin ard arda aldığı kemer sıkma önlemleri sendikaları harekete geçirirken, İspanya Hükümeti'nin krize karşı sosyal güvencelere getireceği kısıtlamalar sendikaları sokağa döktü. Tıpkı Yunanistan'da olduğu gibi İspanya'da da protesto gösterileri ve grevler devam ediyor.

YORGO PAPANDREU:

(31 Aralık 2009) Yunanistan, bugün karşı karşıya bulunduğu sıkıntıları aşabilecek olanaklara sahip

(7 Mart 2010) Yunanistan spekülatörlerin hedefinde. Medya spekülasyonlara alet oluyor.

(3 Mart 2010) Ülkenin kâr peşinde koşanların elinden kurtulması, verilen mücadelede hayatta kalınması için seçim değil zorunluluk teşkil eden önlemler alındı.

(15 Mart 2010) Yunan halkından fedakârlık yapmalarını istiyorum. Bu krizin üstesinden gelmek için bu önlemleri almak zorundaydık.

(13 Ocak 2010) IMF ve AB'den yardım almayacağız

JOSE LUIS ZAPATERO

(10 Şubat 2010) İspanya'nın durumu çok abartılıyor. Yaratılan bu tip alarmlar uluslararası alanda İspanya'ya zarar veriyor.

(4 Mayıs 2010) Spekülatörler büyük balık peşinde. İngiliz ve Amerikan basını bizimle uğraşıyor, bize komplo kuruyorlar.

(12 Nisan 2010) Bütçe açığını azaltmak için ne pahasına olursa olsun kemer sıkma planını uygulayacağız. Gerekirse daha sert önlemler alacağız.

(12 Mayıs 2010) Ekonomik olarak çok zor bir durumdayız, bunu saklamak delilik olur. Hükümet olarak bu tip önlemleri almamız kolay değildi ama herkesten ulusal bir gayret ve fedakârlık istiyorum.

(11 Haziran 2010) AB'den ekonomik yardım talep etmedik


kaynak: Haber7