Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Türkiye’nin diğer ülkelere global krizi daha başarıyla atlattığını ve son dönemde yaşanan güç kaymasıyla Türkiye’nin öneminin arttığını belirterek, “ekonomi dinamizmi Türkiye’nin başarısı için çok önemli olacak ve Türkiye artık bir ileri vitese geçmeye hazırdır” dedi.
AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, global kriz sürecinde daha etkin bir şekilde gündeme gelen küresel ekonomide yaşanan güç kaymasına dikkat çekerek, Türkiye’nin bu süreçte bölgesinde daha fazla sorumluluk üstlendiğini söyledi. Akbank’ın ana sponsorluğunda, Euromoney Conferences kapsamında gerçekleşen Türkiye Finans ve Yatırım Forumu’nun açılışında konuşan Suzan Sabancı Dinçer, “Türkiye’nin bankacılık sektörü çok güçlü, güçlü bir bütçesi ve mali disiplini var. Dolayısıyla fevkalade büyümeye odaklı bir piyasa var. Finans sistemi, mali sonuçlar ve ekonominin dinamizmi Türkiye’nin başarısı için çok önemli olacaktır ve Türkiye bugün artık bir ileri vitese geçmeye hazırdır” dedi.

20 trilyon dolarlık ekonomi

Türkiye’nin global krizi diğer ülkelerin çoğuna kıyasla daha başarıyla atlattığını hatırlatan Suzan Sabancı Dinçer şunları söyledi: “Geçen yıl düzenlenen Euromoney konferansında dile getirdiğimiz ‘Türkiye’de ekonomik toparlanmanın çok hızlı olacağı’ öngörümüzün gerçekleştiğini gördük” dedi. Türkiye’nin çok kritik bir bölgede yer aldığını, bulunduğu bölgenin GSYİH’sının 20 trilyon doları bulduğunu hatırlatan Suzan Sabancı Dinçer gelecek açısından Türkiye’nin karşısında iki önemli konu bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Birincisi Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlaması; ikincisi de hem yabancı hem de yerli yeni yatırımcıları cezbederek gerekli istihdam düzeyini sağlaması. Güçlü bir Türkiye hem vatandaşları hem de Avrupa bölgesi için yararlı olacak.”

Gelişen piyasaların önemi

2009’un hem finansal piyasalar hem reel ekonomi açısından zor bir yıl olduğuna işaret eden Suzan Sabancı Dinçer, gelinen noktada gelişmekte olan piyasaların önem kazandığınını kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Suzan Sabancı Dinçer, “Gelişmekte olan piyasalar bu rolü anladığı ve doğru uyguladığı takdirde bunun gelecekteki piyasalar için çok önemli olacak” diye konuştu.

Suzan sabancı Dinçer, artık iş yapmanın yeni türleri ve kurumsallaşmanın bütün piyasa aktörleri için geçerli değerler haline geldiğini de belirtti.

Türkiye’de sade vatandaş bile Avrupa bankalarına şüpheyle bakıyor

EUROMONEY Conferences Editörü Mark Johnson Türkiye’ye ilişkin pozitiv algının Avrupa’da giderek arttığını vurguladığı konuşmasında İsanbul’da yaşadığı bir örneği de aktardı. Johnson İstanbul Beyoğlu’nda bir restoranda hesabını İngiliz Barclays Bank kartıyla ödemek istediğini belirterek, “Garson da artık bizim gibi Avrupa’ya şüphe ile bakıyor. Barclays’in kartınının işe yarayıp yaramadığını patronuna sordu.. Neyse ki patron ‘tamam’ dedi de ödeyebildim. Türkiye’ki sade vatandaş da Avrupa bankalarına şüpheyle bakıyor” dedi.

İMKB’de fiyat aralığı düşer, emir iptalleri uygulanırsa işlem hacmi katlanır

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, fiyat aralığının düşürülmesi ve emir iptallerinin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte İMKB’de işlem hacimlerinin birkaç kat artabileceğini söyledi. Piyasaların gelişmesine yönelik teşviklerin önem taşıdığını, ancak bunların mutlaka geçici olması gerektiğini, aksi takdirde cazibesini yitireceğini söyleyen Erkan, yatırımcı tarafında da bilgi eksiklikleri bulunduğunu, uzun vadeli bir strateji çerçevesinde yatırımcıların teşvik edilmesi gerektiğini, bu açıdan şirketlerin temettü politikalarının da büyük önem taşıdığını anlattı.

İMKB Başkanı Erkan, Türkiye’de fiyat aralıklarının enflasyonun düşmüş olmasına rağmen hala çok geniş olduğunu belirterek, aralıkları ilk etapta yarıya düşürmeyi, sonra daha da fazla indirmeyi planladıklarını ifade etti.

yorumla.net