Otomobil satışlarında 2009'da başlayan olumlu seyir 2010'da devam ediyor. Mercedes-Benz Türk AŞ Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, yurtiçi otomotiv pazarında çok olumlu gelişmeler kaydedilirken, üretimin 2009 ilk yarısına göre yüzde 40 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Mercedes-Benz Türk'ün üretim ve satışlarındaki 2010'un ilk yarısındaki gelişmeleri değerlendiren Wolf-Dieter Kurz, kamyon üretimlerinde önemli bir artış kaydetmeyi hedeflediklerini belirtti. Kurz, kamyon satışlarındaki bu çok olumlu gelişmeler sonucunda Aksaray fabrikalarında mayıs ayında 2. vardiyaya geçerek 180 kişi istidam ettiklerini dile getirdi. Gerek yıl sonunda başlatacakları Actros üretimini, gerekse bu yılın ikinci yarısında bekledikleri yüksek talebi dikkate alarak yakın dönemde Aksaray'da ek 300 kişi daha istihdam etmeyi planladıklarını anlatan Kurz, "2009'da faaliyete geçen ikinci el şirketimiz Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis AŞ ile 2010'un ilk yarısı için kullanılmış araç ticaretinde belirlediğimiz iddialı hedeflere ulaşmayı başardık. Bu doğrultuda 2. el kamyon ticaretini yürüten 'Truckstore' bölümümüz, daha birinci yılını tamamlamadan Daimler'in dünya çapındaki "Truckstore'' operasyonunda referans olarak gösterilen bir yükseliş sergiledi. Bu alandaki başarılı çalışmalarımızın yılın ikinci yarısında da devam etmesini öngörüyoruz.'' dedi.
Yurtiçinde otomotiv sektöründe belediye otobüsü satışları dışında yaşanan olumlu gelişmenin 2010'un ikinci yarısında da sürmesini ve yıl sonu itibarıyla 2008 yılı üretim seviyesine ulaşılmasını beklediklerini bildiren Kurz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kamyon satışlarını 2009'un ilk yarısına göre yüzde 62 oranında artıran şirketimiz, 6 ton ve üzeri kamyon pazarında yüzde 38'lik bir rekor paya ulaştı."

Zaman