Sahip olduğu enerji kaynaklarıyla dikkat çeken Azerbaycan, petrol ve doğalgazını mümkün olan en iyi fiyattan satmaya odaklandı. Ülkenin millî petrol şirketi Socar'ın Başkanı Rövnag Abdullayev, Azerbaycan'daki projelerin artık gelir getirmeye başladı-ğını ifade etti.
Azerbaycan milli petrol şirketi Socar, yerli ortak Turcas ile birlikte Özelleştirme İdaresi'nden satın aldığı Petkim'de hisse artışına gitmeyecek. Socar Başkanı Rövnag Abdullayev, Petkim'de yüzde 51 hissenin kendileri için yeterli olduğunu ve ilave hisse alımı gibi bir çalışmalarının bulunmadığını açıkladı. Gelecek dönemde ellerindeki doğalgaz ve petrolü en iyi fiyata satmaya odaklandıklarını belirten Abdullayev esprili konuştu: "Yahşi gazımıza nerede yahşi para verildi, ona satarız."


Rövnag Abdullayev, Nahçıvan'da Türk gazetecilerle sohbet etti. Önemli açıklamalarda bulunan Abdullayev, "Türkiye ile Azerbaycan arasında hiçbir problem yok." değerlendirmesini yaptı. İki ülke arasındaki projelerin sağlıklı bir şekilde yürüdüğü bilgisini veren Azeri yetkili, Şahdeniz gazıyla ilgili devam eden transit geçiş ücreti görüşmelerinin de 31 Mart 2011 tarihine kadar bitirileceğini söyledi. Yeni anlaşmayla ilgili (Şahdeniz) hükümetlerarası imzaların atıldığına dikkat çekerken, bundan sonraki süreçte anlaşmaların Botaş, Şahdeniz partnerleri ve Socar arasında imzalanacağına vurgu yaptı.
Sahip olduğu enerji kaynaklarıyla dünyanın ilgisini çeken Azerbaycan, petrol ve gaz satışlarını artırmak istiyor. "Azeri gazı için Güney, Kuzey ve Orta Avrupa'dan hangileri önceliklidir?" sorusunu cevaplayan Socar Başkanı Abdullayev, "Şahdeniz projesi pahalı bir projedir. O projenin fizıbıl olması lazım ki Avrupa'ya satalım. Bizim için en büyük amaç iyi satmak." diyerek gaz satışında bölgenin önemli olmadığını bildirdi. Abdullayev gaz satışıyla ilgili de, "Yahşi gazımıza nerede yahşi para verildi ona satarız." esprisini yaptı. Türkiye ile Azerbaycan arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattı ortak projeleri bulunuyor. Ayrıca, Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Türkiye merkezli Nabucco boru hattı için de kaynak ülkeler arasında Azerbaycan'ın ilk sırada gösterilmesi, iki ülke ilişkilerinin önemini artırıyor.

PETKİM'DE İLAVE HİSSE ALMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ Türkiye'deki ortağı Turcas ile Petkim'in yüzde 51 hissesini satın alan Azeri Socar, şirketteki hissesini artırmayacak. Konuyla ilgili konuşan Socar Başkanı, "Petkim'de tuttuğumuz yüzde 51 pay bizim için yeterli. Hisse alma gayretinde değiliz. Bunun için de kimseyle görüşmedik." değerlendirmesinde bulundu. Başkan Rövnag Abdullayev'in verdiği bilgiye göre Petkim'de kurulacak (Aliağa-İzmir) petrol rafinerisi inşaatına hızlı bir şekilde başlanacak. Rafineride öncelikle Petkim'in ihtiyacı olan hammadde üretilecek. Tesis içinde yatırımlara önceden başlanmış olması işleri hızlandıracak.

Zaman