Et ve Balık Kurumu, market ve kasaplarda bir türlü düşmeyen et fiyatlarını indirmek amacıyla Ra-mazan ayı boyunca 25 bin ton hayvan keserek etlerini piyasaya sürmeye karar verdi. 2 Ağustos'ta Derince Limanı'na getirilecek 7 bin ton sığır, mezbahalara gönderilerek piyasanın ete doyması sağlanacak. Canlı hayvan getiren firmalar, gecikme olmayacağı sözü verdi.
Ramazan ayında vatandaşların iftarda ucuz et yiyebilmeleri için piyasa ete doyurulacak. Ramazan boyunca sahur ve iftar sofraları için 25 bin ton hayvan kesilecek. Daha önce getirilen ve kombinalarda bekletilen 5 bin ton kasaplık sığır, Ramazan ayı öncesinde piyasaya sunulacak.

2 Ağustos 2010 tarihinde de Derince Limanı'nda 7 bin tonluk sığır giriş yapacak. Bu hayvanlar da kesilip piyasadaki et azlığı giderilecek. Buna rağmen kıyma ve et fiyatını düşürmeyen market ve kasaplara dönük denetimler yapılacak.
Hızla tırmanan et fiyatlarını durdurmak için yapılan canlı hayvan ithalatı ihalelerinin spekülatörlere yenildiği yönündeki eleştiriler üzerine operasyon başlatıldı. 26 Nisan 2010 tarihinden bu yana 18 liradan 14 liraya gerileyen ancak daha sonra 50 kuruş zamlanan karkas etin kilogram fiyatının Ramazan ayında 13-14 lira bandına oturması amacıyla Türkiye'ye et girişinin hızlandırılması kararı alındı. İhaleleri kazanan firmalarla görüşen Et ve Balık Kurumu (EBK) yetkilileri, Ramazan ayı boyunca 25 bin ton hayvanın Türkiye'deki kombinalara girmesini istedi. Uruguay, Brezilya ve Şili gibi ülkelerden 23 günde getirilen canlı hayvanların Türkiye'ye daha hızlı ulaştırılması için firmalar her türlü önlemi alma sözü verdi.

EBK'nın yaptığı ihalelerde kesim için 62 bin ton kasaplık sığır getirilmesi kararlaştırıldı. Bugüne kadar getirilen 7 bin tonluk canlı kasaplık sığırın 2 bin tonu Adana Kombinası'nda, bin tonu Diyarbakır, Ankara'da 2 bin tonu kesim için bekliyor. Piyasada yeterli et olduğu için Ramazan öncesinde bunlar kesilip kasap ve marketlere verilecek. Ramazan'dan 8 gün önce de 7 bin ton canlı kasaplık sığır Türkiye'ye giriş yapacak. 17 Ağustos 2010'da 15 bin baş kasaplık sığır girişi daha olacak. Ardından her 15 günde bir 10-15 bin hayvan girişi yapılıp kesilecek. Bu arada Avrupa'dan TIR'larla günlük 500 baş hayvan girişi devam ediyor. Bu hayvanlar Sakarya Kombinası'nda kesiliyor. Tarım Bakanlığı'ndan bir yetkili, bir anda piyasayı ete boğmak istemediklerini belirterek, "Tüm marketlerin etini karşılayacak olursak Türkiye'deki hayvancılık çöker. Bizim amacımız et fiyatlarının artışını durdurmak. Amacımız besiciyi çökertmek değil. Bütün eti biz mi getirelim? İki günlük etle artışı durduruyoruz. Çünkü yeteri kadar besi materyali var." değerlendirmesini yapıyor.
İthalata rağmen vatandaşın ucuz et yiyemediği yönündeki eleştirilerin altında 'yüksek kâr amacının' yattığı ortaya çıktı. EBK'nın 16,50 liraya sattığı kıymadan yüzde 19 kâr ettiği Tarım Bakanlığı tarafından piyasadaki firmalara ulaştırıldı. 14 liraya besiciden alınan bir hayvandan kıyma ve kuşbaşıyla EBK'nın kâr ettiğini kaydeden bakanlık yetkilileri, rafta fahiş kârı önlemek için denetim yapacak. Vatandaşın daha ucuz et yemesi hedefleniyor.

Zaman