Diyarbakır'ın Hazro ilçesi, ilk kez yatırım yüzü gördü. Kaymakamlığın kurduğu ve özel sektörün işlettiği tekstil atölyesi, bölge ekonomisine ciddi katkılar sunmaya başladı.70 kadınla faaliyete başlayan atölyenin Zara firmasına diktiği gömlekler beğenildi. Firma istihdama katkı amacıyla Hazro'ya 20 makine yardımında bulundu. Böylece ilçede istihdam edilen kadın sayısı 90'a çıkmış oldu. Şu günlerde Hazro ilçesinde güzel bir girişimcilik örneği yaşanıyor. İki yıl önce Hazro'ya atanan Kaymakam Ertuğrul Egemen, istihdam sağlamak için "Ağırlıklı Kadın İstihdamı Tekstil Atölyesi Projesi"ni hayata geçirdi. Egemen'e, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) da destek verdi. 400 bin TL maliyetli proje kapsamında, atıl durumda bulunan halı atölyesi yıkılarak yerine bölge tarihinin ilk yatırımı olan modern bir tesis inşa edildi. Ardından dikiş-nakış için gerekli malzemeler alınarak dikimevi kuruldu. Kadınlara el becerisi kazandırmayı ve kadınların üretici olmalarını amaçlayan proje, ilçenin tek istihdam kapısı oldu. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 70 kişi özel eğitime tabi tutulduktan sonra atölyenin makineleri çalışmaya başladı.


İşadamı Murat Yener'in işlettiği atölye ilk siparişini Zara firmasından aldı. Hazrolu kadınlar siparişleri kısa sürede tamamlayan firmaya teslim etti. Hazrolu kadınların üretimini beğenen firma daha fazla kadının istihdam edilmesi için makine yardımında bulundu. Yatırım fikrinin kaynağının ilçedeki potansiyel olduğunu anlatan Kaymakam Egemen, kendilerine mahalle aralarındaki bir dikiş-nakış kursunun ilham verdiğini söyledi. Atölye kurduktan sonra üretime başladıklarını anlatan Egemen, Zara'ya gömlek üretmeye devam ettiklerini söyledi. Egemen, "Ürettiğimiz gömlekler İspanya'ya ihraç ediliyor. İstihdam kapısı olduğu zaman insanların çalıştığını görüyoruz. Ayrıca Karacadağ Kalkınma Ajansı'na verdiğim proje onaylanırsa istihdam edilecek kadın sayısı 200'e çıkacak." diye konuştu.


Atölye çalışanlarından Behiye Kahveci hayalini bile kuramadıkları bir işte çalışmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kahveci, "Şu an burada 70 kişi çalışıyoruz. Birkaç ay sonra yeni makinelerin kurulmasıyla sayımız 90 olacak. Burada gömlek dikiyoruz. Önce kâğıtlar üzerinde çizim yapıyorduk, şimdi de gömlek dikmeye başladık." şeklinde konuştu. Atölyede makineci olarak görev yapan Ethem Öz de kendi memleketinde insanlara iş öğretmenin kendisi için özlenen bir tablo olduğunu dile getirdi. Öz, "Burada gömlek üretiyoruz ve gömlekleri ihraç ediyoruz. İlk mamulümüz olan 6 bin adet gömleği gönderdik. Sağ olsun Kaymakam Bey'in projesi. İstihdamı artırmayı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Zaman