GSM şirketleri abonelerine konuşma dışında da ekstra hizmetler sunmaya başladı. Müşterilerinin otobüs ve tren yolculuğu sırasında internete ücretsiz girmesini sağlayan Avea, İstanbul Deniz Otobüsleri ile yeni bir proje başlattı. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Sea&Miles üyelerini yolculukları sırasında kazandıkları millerle bol bol konuşturacaklarını söyledi.
İletişim operatörü Avea, seyahat eden abonelerine avantaj sağlayan hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Daha önce Eskişehir-Ankara hızlı tren hattını 3G ile bir firmanın şehirlerarası otobüslerini internetle donatan, akabinde Türk Hava Yolları (THY) ile mil programını başlatan şirket, dün de İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile yeni bir hizmetini tanıttı. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, kara ve havayollarında geliştirdikleri mobil iletişim çözümlerini, İDO işbirliğiyle deniz ulaşımında uygulayacaklarını söyledi.
Abonelerinin iletişim ve ulaşım ihtiyaçlarını etkin biçimde karşılarken kara ve havayollarının ardından denizyollarını da stratejik işbirliği alanı haline getiren Avea, senenin başlarında Eskişehir-Ankara hızlı tren hattını 3G kapsama alanına kavuşturdu. Ardından müşterilerine şehirlerarası seyahatlerde hızlı ve kesintisiz internet hizmeti sunmak amacıyla MAN firmasının Man ve Neoplan otobüslerinde seyahat eden yolcular için 3G hızında ücretsiz internet sundu. Akabinde THY ile yaptığı işbirliğiyle de Miles&Smiles üyesi müşterilerin, faturaları veya yükledikleri kontör karşılığında bonus mil kazanmasını sağlayan bir proje başlattı. Avea, şimdi de İDO ile başlattığı proje ile denizde seyahat eden Sea&Miles müşterilerinin yolculuklarında kazandıkları millerle konuşma avantajı sağlayacak. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Akdemir, deniz ulaşımını tercih eden Avealıları, bol bol konuştururken aynı zamanda da seyahat ettirecek avantajlar sunacaklarını ifade etti.


İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) işbirliğiyle gerçekleşen proje kapsamında, Sea&Miles kredi kartı sahibi Avealı yolcular, ödedikleri Avea faturası veya kontör yüklemesi kadar İDO mil puan, topladıkları İDO mil puan kadar da konuşma süresi kazanıyor. Sea&Miles üyesi faturasız aboneler 50 mil puan karşılığında 20 kuruşluk yükleme yapabilirken, faturalı aboneler ise 50 mil puan karşılığında 1 dakika alabilecekler. Avea Genel Müdürü Akdemir, aynı şekilde abonelerin her 1 liralık fatura veya kontör yüklemesiyle de 1 mil puan kazanacaklarını dile getirerek, Avealıların, kazandıkları milleri İDO'nun tüm dış hatlar seferleri ile iç hatların deniz otobüsü seferlerinde kullanabileceklerini kaydetti.


2011, İDO'nun dünyaya açılma yılı olacak
İDO bilet satışlarının yüzde 51'inin çevrimiçi olarak gerçekleştiği bilgisini veren şirketin Genel Müdürü Ahmet Paksoy, bunun teknolojiye verdikleri önemi gösterdiğini anlatırken, Avea ile işbirliğini bu yaklaşımın yeni bir adımı olarak değerlendirdi. İDO'nun son yıllarda agresif büyüyen bir şirket olduğuna işaret eden Paksoy, son 6 yılda 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını hatırlattı. İDO'nun özelleştirilmesi sürecine ilişkin Paksoy, "Özelleştirme konusunda süreç işliyor. Danışman firmalarımızın analizleri sonucunda ortaya çıkacak rapora göre özelleştirmenin nasıl yapılacağını kamuoyuyla paylaşacağız. 2011, İDO'nun dünyaya açılma yılı olacak. Dünyada birçok kuruluş İDO ile işbirliği yapmak istiyor. Ortadoğu'dan, Afrika'dan çok ciddi işbirlikleri teklifleri alıyoruz. Artık dünya pazarlarından pay almak istiyoruz." dedi.


3G'li abone cihaz sayısından fazla 3G oranlarını ve pazar paylarının diğer operatörlerden neden geri kaldığı sorusuna Akdemir, açıklanan rakamların şirketlerin kendi verisi olduğunu söylerken, "Şu anda Türkiye'deki 3 operatörün 3G abonesini topladığınız zaman Türkiye'deki satılmış toplam 3G'li telefondan daha fazla bir sayı ortaya çıkıyor. O açıdan bu verdiğiniz rakamların kayıtlı kullanıcı değil, aktif kullanıcı olup olmadığına baktığınız zaman bu rakamların yaklaşık yüzde 90 aşağılarda olduğunu görüyoruz. O açıdan karşılaştırma yaparken bunları da yapmakta fayda var. Biz mevcut 2G'deki pazar payımıza göre 3G'de de pazar payımızın orantılı olduğunu düşünüyoruz." diye cevap verdi

Zaman