2001'de ağır bir kriz yaşayan Türkiye'de birçok banka batarken, faizler de tarihin en yüksek seviyelerini görmüştü. Bu yaşananlardan ders alan Türkiye, 2008 ve 2009'daki küresel krizde rüşdünü ispat etti. Ekonomi kurmaylarından Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, tüm dünyanın ilk çeyrekte yüzde 11,7 gibi rekor bir büyüme kaydeden Türkiye'ye kıskançlık ve gıpta ile baktığını söyledi.

Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde büyük kayba yol açan küresel malî kriz, güçlü bankacılık yapısı sayesinde Türk ekonomisinde ciddi bir hasara yol açmadı. Ekonominin çarkları, kısa bir süre içinde yeniden güçlü biçimde dönmeye başladı. Bu durum başta IMF ve Dünya Bankası olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından da takdirle karşılanırken, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'dan önemli bir tespit geldi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,7'yi bulan büyüme oranının dünyanın dikkatini çektiğini belirten Yılmaz, yurtdışında Türkiye'den kıskançlıkla ve özenle bahsedildiğini söyledi. Türkiye'nin önemli bir başarı elde ettiğini aktaran Yılmaz, "Bunun arkasında siyasi istikrar bulunuyor. Eğer krizde bir koalisyon hükümeti olsaydı, 2001'den daha fazla felaket yaşanırdı. Çünkü 2001 yılındaki krizi biz çıkardık ve dünyadan destek istedik. Şimdi ise dünya krizle boğuşuyor." diye konuştu.


Dünya ekonomisinde dengelerin henüz oturmadığını aktaran Bakan Yılmaz, Avrupa ekonomisine ilişkin belirsizliklerin de devam ettiğini kaydetti. Avrupa Birliği'nin (AB) en büyük pazar olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, "Türkiye olarak bu belirsizlikler ortadan kalkmadan kendimizi çok da rahat hissetmiyoruz. İhtiyatlı gitmekte fayda var. Biz de ekonomi yönetimi olarak bu kapsamda hareket ediyoruz. Çok etkili ve iyi işleyen bir ekonomi koordinasyon sistemimiz var." dedi. Mali disiplin açısından bütçe dengelerinin olumlu gittiğini ifade eden Yılmaz, tahminlerden daha iyi bir bütçe performansı olduğunu anlattı. 2001'de faiz harcamalarının bütçeye oranının yüzde 51 olduğunu hatırlatırken, şimdi bu oranın yüzde 20'nin altına indiğini vurguladı. Yılmaz, "Biz petrol bulmadık. Buna rağmen birçok hizmet getirdik. Borçların milli gelire oranı AK Parti iktidara geldiğinde yüzde 74 iken, yüzde 40 seviyesinin altına indi. Küresel krizin etkisiyle şimdi yüzde 45'e çıksa da yüzde 60 olan Maastricht Kriterleri'nin altında ve birçok ülkeden de çok iyi durumda." diye konuştu. Türkiye'nin kendi yol haritasını çizdiği mali kuralın bir sonraki yasama dönemine bırakılmasının ardından gözler bu kararın etkisine çevrildi. Merkez Bankası başta olmak üzere piyasa oyuncuları mali kuralın 2011 yılında uygulanmasını beklerken ekonomi yönetiminden rahatlatıcı bir mesaj geldi. GAP, DPT ve TÜİK'ten sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz, mali kural olmasa da mali disiplinden taviz verilmeyeceğinin altını çizdi. 2002'den itibaren hükümetin mali disiplini birinci öncelik yaptığına dikkat çekerken, bundan sonraki sürecin Meclis'in takdiri olduğunu aktardı. Bakan Yılmaz, piyasaların uygulamayı esas alacağı görüşünde. Hükümetin geçmiş yıllardaki uygulamaları ile piyasalara güven verdiğini dile getiren Cevdet Yılmaz, politikaların değişmeyeceğini belirtti. Mali kuralda frene basılmasının Türkiye'nin kredi notunu olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyleyen Yılmaz, "Piyasa oyuncuları bütçemize ve bütçe uygulamalarımıza bakacaktır. Yeni revize edeceğimiz Orta Vadeli Program'daki (OVP) hedeflere bakacaklardır." değerlendirmesinde bulundu.Şimşek: Mali kural için kesin tarih yok Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün 'mali kural'ın ekim ayında kabul edilip edilmemesinin büyük fark meydana getirmeyeceği' yolundaki sözlerine açıklık getirdi. Şimşek, bunun mali kuralın ekimde yasalaşmayacağı anlamına gelmediğini ve bu konuda tarih vermenin mümkün olmadığını söyledi. Bakan Şimşek, Mali Kural Yasa Tasarısı'nın yasalaşmasının TBMM'nin kararı olacağını ve bu konuda gün ve tarih veremeyeceğini kaydetti. Şimşek, önceki gün Helsinki'de yaptığı açıklamada, "Biz zaten adı konmamış bir mali kuralı uyguluyoruz. Mali kuralın ekim ayında Meclis'te kabul edilip edilmemesi büyük bir fark yaratmayacak." demişti. Mali Kural Yasası'nın TBMM'de kabul edildikten sonra 2011 yılında uygulamaya girmesi bekleniyor.

Zaman