Amerikalı helikopter üreticisi Sikorsky Aircraft Corp'un X2 adını verdiği yeni prototipi saatte 225 deniz mili (417 km) hıza ulaşarak alanında rekor kırdı.
İyileştirme çalışmaları devam eden prototipin bu yılın üçüncü çeyreğinde 250 deniz mili (463 km) hıza ulaşması hedefleniyor. X2'nin son test uçuşu Florida West Palm Beach'te bulunan Geliştirme ve Uçuş Test Merkezi'nde gerçekleştirildi. Rekor kırılan başarılı test uçuşunu, X2 Teknoloji Programı Baş Pilotu Kevin Bredenbeck gerçekleştirdi. Önceki hız rekoru, 3 bin 500 kilogram kategorisinde, 216 deniz millik hızla, 1980'lerin ortasında Westland Lynx tarafından kırılmıştı.


Sikorsky Teknoloji Programları Müdürü Jim Kagdis, "X2 prototip programının son uçuşu, geleneksel bir helikopter hızını 50 deniz mili (92 km) geçerek, hız eğrisini zorlamayı sürdürmektedir." dedi. Kagdis, "Titreşim düzeyleri ve helikopter performansı, beklentilerimizi tamamen karşılamış veya aşmıştır, tüm sistemler bu yıl içinde saatte 250 deniz miline erişme hedefimize 'hazır' durumdadır." açıklamasını yaptı. Prototipin daha önceki uçuşunda, hız artarken pilotun iş yükünü azaltmak için, hava aracına genel idare niteliklerini geliştiren yeni bir kuyruk yapılandırması dahil edilmişti. Sikorsky'nin Araştırma, Geliştirme ve Mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Mark Miller ise, "X2 teknoloji programı Sikorsky yenilikleri, dikey uçuş ve helikopterin geleceğini yeniden tanımlayacak olan teknoloji, ürün ve süreçleri geliştirme, olgunlaştırma projesidir. X2 prototipi, başarılı test uçuşuyla, havacılık tarihinde yeni bir sayfa açarak endüstriyi daha ilerilere taşımaktadır." diye konuştu. Yeni helikopter, düşük hızlarda mükemmel idare, havada randımanlı bir şekilde asılı kalma (hover yapma) özelliği ve aynı zamanda yüksek hıza yumuşak bir geçişle, rahatlıkla 250 mile ulaşabilmesi için tasarlandı. X2 teknoloji programı 2005'te, programın tamamen geliştirilmesi için kaynak tahsisi ile başlamıştı.

Zaman