Memur sendikaları ile hükümetin zam pazarlığı bu hafta sonu başlıyor. Kamu çalışanları, her sene olduğu gibi bu yıl da toplu görüşme masasına seyyanen artış ve enflasyonun üzerinde zam talepleriyle oturacak.

Hükümetin ise Maliye Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda yüzde 5,5'lik enflasyon hedefi kadar bir teklif getirmesi bekleniyor. Öte yandan bu pazar başlayacak maraton, 12 Eylül'de oylanacak anayasa değişikliği paketinin kabulü halinde son toplu görüşmeler olacak. Referandumda evet sonucu çıkarsa, memurlar toplu görüşme yerine tıpkı işçilerde olduğu gibi hükümetle toplu sözleşme yapma hakkı elde edecek. Böylece kamu çalışanlarının zam pazarlığında eli güçlenecek.
2,5 milyon devlet memurunun gözü kulağı, 15 gün boyunca Başbakanlık'ta olacak. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantılarda kamu görevlilerinin 2011'de alacağı zam oranı ve sosyal haklara yönelik iyileştirmeler masaya yatırılacak. Toplantıların yasa gereği 30 Ağustos'a kadar tamamlanması gerekiyor. Görüşmelerde mutabakat sağlanamaması halinde taraflar Uzlaştırma Kurulu'na başvurabiliyor. Ancak kurulun alacağı kararın herhangi bir bağlayıcılığı yok. Sendikalarla hükümetin anlaşamaması durumunda zam oranını Bakanlar Kurulu belirleyecek.
Zorlu geçmesi beklenen pazarlık masasının bir kanadında hükümet adına Kamu İşveren Kurulu olacak. Kurul, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın başkanlığında Maliye Bakanlığı Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı, Devlet Personel Başkanı, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol genel müdüründen oluşacak. Diğer tarafta Memur Sen'e bağlı Diyanet-Sen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen, Sağlık-Sen ve Enerji Bir-Sen, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber-Sen, Türk İmar-Sen ve Türk Eğitim-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen memurları temsilen bulunacak. Görüşmelerde kamu çalışanlarını en fazla üyeye sahip olan Memur-Sen'in Başkanı Ahmet Gündoğdu temsil edecek. Gündoğdu, toplu görüşme masasındaki taleplerini birkaç başlık altında topladıklarını dile getirdi. Kriz sebebiyle askıya alınan ek ödemenin raftan indirilmesini isterken, yüzdelik zam konusuna da itiraz etti. Gündoğdu, "Enflasyon oranında zam verilip ardından enflasyon yüksek çıktığı için fark ödeniyor. Bunun yerine enflasyon üzerinde, refah payını da gözeten bir zam verilmeli." dedi. Toplu görüşme priminin artırılmasını da isteyeceklerini aktararak, "Eş ve çocuk yardımları da günün şartlarına uyarlanıp artırılmalı." diye konuştu.
Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız da taleplerini bir basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre Kamu-Sen, en düşük maaşlı memura 310 TL zam istiyor. Akyıldız, bu yıl toplu görüşmelerde en önemli konunun maaş artışı olduğunu söyledi. Son yıllarda kamuda çok çeşitli istihdam şekillerinin ortaya çıktığına da değinen Bircan Akyıldız, 4-B ve 4-C statüsünde eleman çalıştırma uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi. Bir diğer memur konfederasyonu KESK de en düşük memur maaşının 1.650 TL'ye çıkarılmasını talep ediyor. KESK Başkanı Sami Evren, hükümetten net ücret tutarında yılda iki kez ikramiye de isteyeceklerini belirtti. Diğer talepleri ise sağlıkta katkı ve katılım paylarının iptal edilmesi, ek ödemelerin emekli keseneği içine alınarak emekliliğe yansıtılması.
Zaman