Vakıfbank, yılın ilk yarısında 539,7 milyon lira net kâr elde etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, yılın ilk altı ayında toplam faaliyet gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 2 milyar lirayı aştığını bildirdi.
Vergi ve karşılıklar öncesi kârın ise geçen yıla göre yüzde 4,6 artışla 1,2 milyar liraya ulaştığını belirten Kalkan, "547 milyon lira toplam karşılıklar ve 136 milyon lira vergi sonrasında net kârımız ise 539,7 milyon lira olarak gerçekleşti. Vakıfbank, 2010 yılının ilk yarısında da kredilerde büyümeye devam ederek, ülke ekonomisine nakdi ve gayri nakdi kredi toplamında 48,7 milyar lira kaynak sağladı. Toplam kredi büyümemiz yüzde 14,5'e ulaşırken, konut kredilerindeki yüzde 17'lik güçlü büyüme ile pazar payımızı artırmayı başardık." dedi.

Etkin kaynak yönetimi yaparak net faiz marjını büyük oranda korumayı başardıklarını ifade eden Kalkan, yılın ikinci çeyreğinde büyük bankalar içerisinde net faiz marjı en az düşen bankanın Vakıfbank olduğunu bildirdi. Yılın ilk 6 ayında sektör ortalamasının üzerindeki yüzde 10,7 mevduat büyümesine rağmen ortalama mevduat maliyetlerinin azalmaya devam ettiğini vurgularken, özellikle yeni şube açılışlarının tabana yaygın mevduat ile büyüme stratejilerine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Vakıfbank açıklamasına göre bankanın haziran sonu itibarıyla takipteki kredilerinin toplam kredilerdeki payı yüzde 5,6'ya geriledi.

Zaman