Mali kural olmazsa hükümetin seçim politikası uygulayacağı yönündeki eleştirilere Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'dan tepki geldi. Yapılan seçimlerde popülist politikalara heveslenmediklerini belirten Çağlayan, eleştirilerin mesnetsiz olduğunu söyledi.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mali Kural Yasası'nın gecikmesi sebebiyle seçim ekonomisi uygulanacağı yorumunu yapanların günü geldiğinde mahcup olacaklarını söyledi. Çubuk'ta gazetecilerin sorularını cevaplayan Çağlayan, Türkiye'de mali kuralın yasal olarak uygulaması olmaksızın pratikte başarılı bir şekilde uygulandığını kaydetti. Türkiye'nin bütçe disiplininde iç ve dış borçlarda son derece önemli başarılar elde ettiğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin Maastricht Kriterleri'nin daha altında gelişmiş değerlere sahip olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin borçlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranının yüzde 45, bütçe açığının seviyesinin yüzde 5 olduğunun altını çizen Çağlayan, mali kuralın yasal olarak uygulanmasından evvel Türkiye'nin bunları başardığını ve hükümetin bu konuda çok ciddi bir gayret gösterdiğini belirtti. Çağlayan, şunları aktardı:
"Ortalama 1,5-2 yılda bir seçim yapıyoruz. Tüm seçimlere rağmen hükümetimiz hiçbir zaman seçim popülizmine heveslenmedi. Eğer popülist politikalar uygulansaydı, bu rakamları yakalamamız mümkün olmazdı. Türkiye'nin bir Mali Kural Yasası'na ihtiyacı var mı? Evet var, bu konuda hiç kimsenin bir şüphesi olmasın. Ekimden sonra Genel Kurul'a inecek mi, Meclis'in gündemine göre değişkenlik gösterebilir bu konular. Maalesef bugünlerde Türkiye'ye, hükümete yöneltilen haksız eleştirileri görünce, bunların ne kadar mesnetsiz olduğunu gördüğümde ben üzülüyorum. 'Efendim, mali kural olmazsa hükümet seçim politikası uygulayacak' sekiz senedir AK Parti iktidarda, iki genel seçim yaptı, bir sonraki yıl da bir seçim daha yapacak. Bu çerçevede bugüne kadar yapılan seçimlerin herhangi birinde bir popülizmi kim gördü? Popülizm yapılsaydı, ben size bu ekonomik yapıları söyleyemezdim. Asla bu konuyla ilgili popülist politika düşüncesi söz konusu değildir, geçmişte olmadı, bundan sonra da söz konusu değil.'' Bakan Çağlayan, mali kurala konulması gereken birkaç değişikliğin söz konusu olabileceğini, eğer bunlar varsa görüşüleceğini, bunun şu an için gecikmiş olmasının seçim ekonomisi uygulanacağı anlamına gelmediğini söyledi. Çağlayan, "Mali kural konusunun gecikmesi nedeniyle en ufak bir şekilde seçim ekonomisi uygulanacağı yorumunu yapanlar, günü geldiğinde mahcup olacaklardır." diye konuştu.

Zaman