Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasında yapılan protokole göre emekliler, talep etmeleri halinde maaşlarını evlerinde alabilecek. Önceki yıllarda, belli bir yaşın üzerinde olanlar bu imkândan yararlanabiliyordu. Yeni protokolle sınırlama kaldırıldı.

Emekliye maaş promosyonuyla ilgili çalışmalar sürerken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), önemli bir düzenlemeye daha imza attı. Kurum ile PTT arasında yapılan protokole göre emekliler, talep etmeleri halinde maaşlarını evlerinde alabilecek. PTT yetkilileri, isteyen emeklinin evine gelip maaşını takdim edecek. Önceki yıllarda, belli bir yaşın üzerinde olanlar bu imkandan yararlanabiliyordu. Yenilenen protokolle 9 milyon emeklinin tamamı aynı kapsama alındı.
PTT, emeklilerin maaşının yanı sıra çalışanların istirahat, yol giderlerini de evlerinde ödüyor. Örneğin doğum yaptığı için çalışamayan bir bayan, raporlu olduğu döneme ilişkin geçici iş göremezlik ödeneğini evinden çıkmadan alabilecek. Daha önce Bağ-Kur'da 65 yaş üzeri emekliler, 1 lira karşılığı maaşlarını evlerinde alabiliyordu. Emekli Sandığı'nda ise 60 yaş üzeri emekliler maaşlarını evde alırken, 65 yaş maaşı alan kişilerden ise 85 yaş üzeri olanlar veya yüzde 70 özrü bulunan kişiler aylıklarını evlerinde alma hakkına sahipti. SGK Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Açıkgöz, emeklileri kuyrukta bekleme, bankaya gitme gibi zahmetlerden kurtardıklarını söyledi. Hasta olan, evi uzak olan, ulaşım sıkıntısı çeken emekliler için büyük kolaylık sağlandığını belirten Açıkgöz, hiçbir sınırlama olmaksızın isteyen her emeklinin maaşını PTT'den alabileceğini kaydetti.
Emekli maaşlarının uzun yıllarca sadece birkaç kamu bankası aracılığıyla ödendiğine işaret eden Açıkgöz, 2009'da bu durumu değiştirdiklerini söyledi. 2010 yılında ise bu protokolleri bir adım ileri götürüp emekli lehine önemli kazanımlar sağladıklarını ifade etti. 22 banka ve PTT ile protokol imzalandığını vurgulayan Açıkgöz, protokol yapılan tüm bankaların emekli maaşını ödemek zorunda olduğunu belirtti. Emeklilerin maaşlarını çektikleri kartları fonksiyonel hale getirdiklerini belirten Açıkgöz, şu bilgileri verdi: "Daha önce emekliye verilen kartla sadece emekli aylığı alınabiliyordu. Şimdi bu kartlarla EFT ve havale gibi bankacılık işlemleri ile fatura ödemeleri mümkün hale getirildi. Bankalar emekliden herhangi bir hesap işletim ücreti de alamıyor.
Daha önce bankalar tarafından emeklilerden her yıl 'yaşam belgesi' isteniyordu. Emekliler, muhtarlıklardan aldıkları bu belgeleri bankalara ibraz etmek zorundaydı. Bu duruma da son verdik." Emeklilerin istediği banka şubesinden maaşını sadece TC kimlik numarasının yazılı olduğu bir kimlik ile alabildiğini anlatan Açıkgöz, şubesini ya da bankasını değiştirmek isteyen emeklinin bunu SGK'nın internet sitesinden ya da il müdürlüklerinden yapabildiğini söyledi. Açıkgöz, bu yıl yenilenen protokollerle emeklilerin tam****** maaşını evinde alma imkânı getirdiklerini kaydetti. PTT'nin yapılan protokolde bu yükümlülüğü üstlendiğini aktaran Açıkgöz, maaşını halen PTT'den alan emeklinin istediği andan itibaren evinde almaya başlayacağını belirtti. Maaşını PTT dışında herhangi bir bankadan alan emeklinin ise önce PTT'ye geçmesi gerekiyor. Bu işlemden dolayı emeklinin maaşından herhangi bir kesinti yapılmayacak.ZAMAN