Hükümet ile sendikalar arasında 2,5 milyon memuru ilgilendiren zam pazarlığı bugün başlıyor.

Memurlara 2011 yılında verilecek zam ve sosyal hakların belirleneceği pazarlık için taraflar masaya daha önce belirledikleri teklifleri ile gelecek. Maliye Bakanlığı mali disiplinden taviz vermemek için Merkez Bankası'nın gelecek yıl için hedeflediği yüzde 5,5'luk enflasyon hedefini baz alacak. 2011 yılı bütçesi için hazırlıklarını sürdüren Maliye bürokratları pazarlık masasında belirlenen enflasyon hedefinden taviz vermemeyi planlıyor. Edinilen bilgilere göre toplu görüşmelerde verilecek zam için bütçeciler gelecek yılın ilk ve ikinci altı ayında yüzde 2,7'şer olmak üzere toplamda 5,4'lük zam öngörüyor. Enflasyonun yüksek çıkması halinde aradaki farkı yansıtacaklarını belirten Maliye yetkilileri zam oranında hükümetin tavrının da belirleyici olacağını kaydediyor. Memur sendikaları ise geçen yıllarda hedeflenen enflasyon oranlarının aşıldığını belirterek Merkez Bankası'nın belirlediği enflasyon hedefinin üzerinde fiyat artışı talep ediyor.

Memurlar ile hükümet yetkilileri arasındaki pazarlık Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında yapılacak. Memur heyetine, en fazla üyeye sahip olan Memur-Sen'in başkanlık edeceği toplu görüşmelerde kamu görevlileri için uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar ile sosyal haklar masaya yatırılacak. Yasaya göre 15 gün içerisinde sonuçlanması gereken toplu görüşmelerde anlaşmaya varılması halinde mutabakat metni imzalanarak Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak. Görüşmeler sonrasında anlaşmazlık sağlanması durumunda ise uyuşmazlık tutanağı tutularak Yüksek Hakem Kurulu başkanı ve 4 öğretim görevlisinden oluşan Uzlaştırma Kurulu devreye girecek.
Toplu görüşmeler öncesinde memur konfederasyonları da ekonomik ve sosyal haklara ilişkin taleplerini belirledi. Memur-Sen, memur maaşlarına gelecek yılın birinci ve ikinci altı aylarında yüzde 5'er zam yapılmasını, ek ödemelerde en az 120 lira artışa gidilmesini istiyor. Konfederasyon, sendika üyesi kamu görevlilerine üç ayda bir 60 lira olmak üzere yılda 240 lira toplu görüşme ikramiyesi ödenmesini talep ediyor. Türkiye Kamu-Sen ise geçmiş dönem kayıplarının karşılanması için seyyanen 200 lira ve yüzde 10 zam talep ediyor. Konfederasyonun talepleri en düşük dereceli memur maaşında 310 lira artış anlamına geliyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Sami Evren, toplu görüşmelerde memur maaşlarına 300 TL seyyanen zam yapılmasını ve en düşük memur maaşının bin 650 TL'ye çekilmesini talep edeceklerini söyledi.

Zaman