KONYA Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, Türkiye'nin yıllık buğday tüketiminin 18 milyon ton olduğunu, bu yıl 19 milyon ton buğday rekoltesi beklendiğini söyledi.

KONYA Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, Türkiye'nin yıllık buğday tüketiminin 18 milyon ton olduğunu, bu yıl 19 milyon ton buğday rekoltesi beklendiğini söyledi. Mevcut stoklarla bu rakamın 20 milyon tona ulaşacağını, böylelikle 2 milyon ton buğday fazlasının ortaya çıkacağından ülkede buğday sıkıntısı yaşanmayacağına dikkat çeken Kaleli, Rusya'daki buğday krizinin de Türkiye'yi etkilemediğini ifade etti.

Muhammed Uğur Kaleli, Rusya'nın kuraklık ve çıkan yangından sonra fiyat artışını önlemek için 15 Ağustos- 31 Aralık tarihleri arasında buğday ihracatını durdurduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:"Dünya buğday ihracatı piyasası yıllık 120 milyon ton civarındadır. Rusya, Ukrayna ve Kazakistan ise yılda 30 milyon tona yakın buğday ihracatı gerçekleştiriyor. Rusya'da yaşanan olaylar dünya buğday piyasasını etkiledi. Fakat ortada kriz yok. Kriz tamamen spekülatiftir."Türkiye'de buğdayda kalite sıkıntısının yaşandığına dikkat çeken Kaleli, kaliteli buğday ihracat ederek bu sorunun giderilebileceğini ifade etti.

kaynak:haberler.com