Demokrasiyi bir üst lige çıkaracak anayasa paketi karşısında Odalar Birliği ve TÜSİAD'ın şefliğinde önde gelen sanayi-ticaret odalarının sergilediği 'sessizlik' ibretlik bir manzara. 'Destekliyoruz, ama...' diye devam eden samimiyetten nasipsiz cümleleri maşeri vicdan not ediyor.

'Siyaset bizim işimiz değil' diyenlerin gazete ilanları ile hükümetleri istifaya zorladıklarını bilmeyen var mı! Çok uzağa gitmeye gerek yok. 28 Şubat'ın 5'li çetesinin içinde partiler mi vardı? TOBB, DİSK, TİSK, TESK ve Türk-İş'ten müteşekkil 5'li, iktidarı devirmeye gönülden destek verirken kanarya sevenleri mi temsil ediyordu! Dönemin TOBB Başkanı Fuat Miras'tan TOBB'un tarihine miras kalan, "Askerlerin müdahalesine iki gün kalmıştı. Biz bütün Türkiye'de üretimi durduracaktık. Hayat felç olacak, elektrik, su kesilecekti. Hükümet mecburen çekilecekti." cümlelerini ne de çabuk unutmuşlar. Miras, masaya yumruğunu vurarak, "Bu hükümet gitmelidir." dediğinde ne üyeleri (bugünün yöneticileri) ne TÜSİAD ne de 'TOBB referandumda tarafsız kalmalı' ezberini tekrarlayan 'kalemşörler' tepki göstermişti. Sonuçta Refahyol'u ipe götüren infaz memurları arasında siviller, işadamları vardı.


Odalar Birliği hep siyasetten uzak durmuş. Bugün de öyle yapıyormuş... Güler misin, ağlar mısın? Tarih okumadıkları aşikâr. Zahmet buyurup saltanatını sürdürdükleri kuruluşların yakın tarihini okusunlar da komik duruma düşmesinler.


Farz edelim ki, bugün koca koca odalarda koltukları işgal edenlerin hak ve özgürlük kaygıları yok. Farz edelim ki 'demokrasi az ya da çok ne fark eder, paradan haber ver' ikiyüzlülüğünden rahatsız değiller. Hiç olmazsa işadamlarının bin liralık vergi borcu yüzünden havalimanlarından geri çevrilmesine son veren maddenin hatırına reformu alkışlamalarını beklemek baskı kurmak anlamına mı gelir? Renkten renge girinceye kadar aidatlarını harcadıkları üyelerinin yıllardır yaşadığı mağduriyete son verme niyetini izhar etmeleri meğer ne zormuş.

Sadece demokrasiye katkıda sınıfta kalmıyorlar, üyelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmedikleri için itibar kaybı da yaşıyorlar. Hele hele 'konuşmayın, sakın basına evet demeci vermeyin' türünden gölge oyunları karşısında sadece pes denilebilir. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'a mahalle baskısının dik âlâsını uyguladılar. Nasıl olur da şahsi oyunun rengini belli eder! Neyse ki Yalçıntaş'a başta yönetimdeki arkadaşları ve meclis destek verdi de zımni hayırcılar muradına eremedi.


Sermaye, tabiatı gereği ürkektir. Ama demokrasi varsa güvendedir. Balyoz darbe planını hazırlayanlar muvaffak olsaydı ne mi olacaktı? Referandumda renk vermeme kararı alanlar var ya işte onların banka hesaplarına el konulacaktı ilk iş olarak. Devlete verdikleri borcu da askerler diledikleri zaman ödeyeceklerdi. Daha doğrusu Merkez Bankası'na atanacak muvazzaf generaller para basmakta ne kadar mahirse, süper patronlar o kadar hızlı tahsil edecekti devletten alacağını. Şaka gibi değil mi?


Cunta, Balyoz'u iş dünyasının tepesine indirecekti. Hal böyle iken suskun kalmanın izah edilecek yanı yok. 'Darbe planı yapmanın ne mahzuru var!' diyenler pervasızlığa denk cesaret serdediyor. Onların onda birini demokrasi adına göstermek TOBB, TÜSİAD ve TİSK gibi devlere niçin halel getirsin? Minnet borcu besledikleri, kaymaklı ihalelerin dağıtıcılarından çekiniyorlarsa başka! Referandum gelir geçer, ömür biter. Sırtını derinlere yaslayanların pişkinliği ise bitmez. Tepedekilerin 'susun' telkinlerine rağmen TÜSİAD'ın, TOBB'un üyeleri çıkıp konuşuyor ya emekleyen demokrasimiz adına bu da bir kazançtır. 12 Eylül'ü alkışlayanlar, 28 Şubat'ta başrolü üstlenenler ve 27 Nisan'da dut yemiş bülbüle dönenlerin yeni sloganı tarafsızlık. Sivil toplum kuruluşu olmak tek başına sivil ve demokrat olmak için yetmiyor. Tabela demokratlığı gelişmiş demokrasilerde çok demode. Zaten demokrasi, açıktan taraf olmayı gerektirecek kavşaklarda sınıyor kendisine gönül verenleri. Referandumun nasıl bir demokrasi fırsatı olduğunu anlamak için sermaye-Ankara ilişkilerine bir de bu gözle bakmakta fayda var. Renk vermemek bahane, örtülü kazançlar şahane...

Zaman