Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın notu ‘A’ya çıktı, dünyanın 7’nci en iyi başkanı seçildi
28 Eylül 2010 Salı, 07:32:20

Global Finance Dergisi, 30 kilit ülkenin merkez bankası başkanlarını değerlendirerek, “Dünyanın En Başarılı Merkez Bankası Başkanları 2010” listesini yayınladı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın geçen yıl ‘B’ olan notu ‘A’ya yükseldi ve dünya 7’ncisi oldu.

Bankacılık ve finas sektörünün en prestijli dergilerinde Global Finance dergisi, 30 kilit ülkenin merkez bankası başkanlarını değerlendirdiği ‘Dünyanın En Başarılı Merkez Bankası Başkanları 2010’ araştırmasında aralarında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın da bulunduğu 7 merkez bankası başkanını en yüksek not olan A notu ile değerlendirerek dünyanın en iyi bankacıları olarak seçti. En iyiler listesine Türkiye ile birlikte giren Avustralya, İsrail, Malezya, Güney Kore ve Tayvan’ın merkez bankası başkanlarının yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet de girdi.

BERNANKE'YE 'C' NOTU
New York merkezli derginin 1994 yılından bu yana her yıl yaptığı araştırmasında 30 kilit ülkenin merkez bankası başkanlarının performansı ölçülüyor. Başkanlara, enflasyon kontrolü, ekonomik büyüme hedefleri, para birimi istikrarı ve faiz oranları yönetimi gibi kriterlere göre, ‘A’ ile ‘F’ arasında değişen notlar veriliyor. ‘A’, ‘çok iyi’ bir performans, ‘F’ ise başarısızlık anlamına geliyor. Araştırmada geçen yıl ‘B’ notu alan Durmuş Yılmaz bu yıl aldığı ‘A’ notu ile en iyiler arasında yer alırken, dünya kamuoyunun yakından tanıdığı ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke C notu ile değerlendirilerek performansının ortalama olduğuna vurgu yapıldı.

BAŞARISIZ NOTU YOK
Global Finance araştırmasında geçen yıl kriz yılı olmasına rağmen hiç bir başkanı başarısız olarak değerlendirip ‘F’ notu ve başarısıza yakın ‘D’ notu ile değerlendirmezken, 2010 yılında 2 ülkenin başkanına ‘D’ notu verdi. Bu yıl ilk kez değerlendirmeye aldığı Polonya için araştırmada ‘değerlendirme yapmak için erken’ ifadesi kullanıldı. FED Başkanı Bernanke dışında, Japonya, Cin, Hindistan ve Macaristan da ‘C’ notu ile değerlendirildi. Arjantin ve Endonezya merkez bankası başkanlarının performansı ile ‘D’ notu ile değerlendirmeye alındı.

EN GENİŞ GRUP 'İYİ'
Brezilya, Kanada, Şili, Meksika, Norveç, Rusya, İsveç, İsviçre (-B), İngiltere, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur ve Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Tayland’ın merkez bankası başkanları pekiyi anlamına gelen ‘A’ notundan sonra ‘B’ notu ile ‘iyi’ şeklinde değerlendirildiler. Global Finance’ın yayıncısı Joseph Giarraputo konu ile ilgili açıklamasında, “Merkez bankası başkanları geçen yıl test edildikleri kadar hiç test edilmediler. Her yıl merkez bankalarının politik müdahalelere dirençlerini, hükümetleri daha az harcama yapmaya zorlamalarını ve doğrudan yabancı yatırımlara açılmalarını ölçüyoruz” diye konuştu.haberturk