İstanbulda Köprüden geçiş artık 50 lira!
Hayır diye ısrar etmeyin. Gelmiş işte. Pazar günü bizzat yaşadım ben bu yeni zammı. Ancak zam, OGS kullananlara değil, KGS kullananlara gelmiş. Köprü gişelerinden satın alınan KGS kartlarının fiyatı tamı tamına 5 liraya çıkarılmış. Kart piyasasında da et piyasasında olduğu gibi kıtlık mı oluştu bilmiyorum ama bu keyfi zammı sakin karşılamak mümkün değil. Bu durum “resmen soygun” dediğimiz cinse giriyor. Durun daha bitmedi. Artık köprü gişesinden KGS doldurmanın alt limiti 30 liradan tamı tamına 50 liraya getirilmiş. Yuh artık! 50 lira benzin koyamayan var otomobiline. Bu nasıl bir acımasızlık. Birçok insanın parasız çaresizliğine tanık oldum pazar günü köprüde. İnsanları küçük düşüren 50 lira dolum ücretinden acilen vazgeçilmeli!

Yasalsa denetleyin değilse kapatın!
Zayıflama merkezlerine Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermediğini ne yazık ki çok tatsız bir olay ile, Dila Kurt’un bir zayıflama merkezinde ölümüyle öğrenmiştik. Dile kolay, olayın üzerinden iki yıl geçmiş. Ancak konunun takipçisi olması gereken Sağlık Bakanlığı söz konusu merkezlerin denetimi, ruhsatlandırılması veya kapatılması konusunda hiçbir çalışma yapmamış. Dila’nın ailesinin iki yıldır davanın sonuçlanmadığı için çektiği acıyı herhalde bizim tahmin etmemiz bile imkânsızdır. Ama Dila’yı öldüren ihmaller silsilesi yeni insanları katlederek yoluna devam ediyor.

Şimdi de 34 yaşındaki genç bir insan, Antalya’da bir klinik otelde hayatını kaybetti. Bakanlığın açıklamasında iki yıldan bu yana değişen bir şey yok. Söz konusu klinik otelin ruhsatı yokmuş. Peki bu kupkuru açıklama ile Sağlık Bakanlığı kendini bu meseleden sıyırmış mı oldu? Böyle kuruluşları ruhsatsız ve korsan ilan ederek kurtulmuş mu oluyor Bakanlık? Belli ki böyle yerlere bir talep var. Belli ki zayıflamak isteyen insanlar için bu tarz yerler bir umut kapısı olmaya devam edecek. O zaman Bakanlık bu yerleri bir yasal düzenleme yapıp denetlemeye başlamalı. Bunu yapmak istemiyorsa da, gazetelere ve çeşitli mecralara koca koca ilan veren bu kuruluşları kapatmayı becermeli. Bu konunun ihmale gelecek bir yanı kalmadığını yetkililer görmüyor mu? Tabii işin bir de yasalar boyutu var. Muzaffer Kuşhan’ın, dün Vatan Gazetesi’nden Zehra Çengil’in “Doktorluğunuz elinizden alınır mı? şeklindeki sorusuna cevabı acı veren türden: “Alınmaz, ortada bir suç olsa bile verilecek ceza nedir biliyor musunuz? İki seneye kadar hapis cezası verilir. O da paraya çevirilir. Kanun böyle. Öyle bir suç yok...” Popüler soru ile bitireyim: “Sağlık Bakanlığı tehlikenin farkında mı?”

Lig TV: Spider Cam’i maçın içinde istedik
Dün yazacaktım ama Blackberry yazısı uzun olunca bugüne kaldı. Pazar günkü derbiyi izleyip Spider Cam’den başım dönünce sabah erkenden Lig TV teknik ekibini arayıp konu ile ilgili sorular sordum. Öncelikle cihazın neden bu kadar alçak bağlandığını sordum. Neredeyse her kamera açısında Spider Cam’in cihazı görünüyordu çünkü. Teknik ekibin bu konuda iki seçeneği varmış. Ya Dünya Kupası’nda olduğu gibi yükseğe bağlayacaklarmış ya da pazar günü olduğu gibi alçak bağlayacaklarmış. İkinciyi seçmişler çünkü kameranın, özellikle gol anlarında açının tam üzerinde ve oyunun içinde olmasını istemişler. Bu nedenle fıldır fıldır dönmüş durmuş kamera. Teknik ekip, Spider Cam çeksin diye sürekli gol diye dua etmiş ama sonuç ortada. Belli ki bu cihazın kullanımına biraz alışmak gerek. Çünkü pazar günkü performansıyla maçlarda o “dönen” görüntüye katlanmak çok güç. Ama bir yandan da bu tarz hareketlerle maç yayıncılığını geliştirmeye çalışan Lig TV’ye teşekkürler.

Çağlayan kâbusu bu şehre yapılmış ayıptır!
Defalarca yazdım. “Büyükşehir Belediyesi Çağlayan işini yaz başında başlatıp sadece üç ayını kış aylarına sarkıtsaydı” dedim. Sonra bu işin şehirde yaşayan ve o yolları kullanan insanlara doğru dürüst duyurulamadığını yazdım. Hatta “Keşke aramızda para toplayıp şehri billboard’larla donatsaydık” dedim. Ama gördüğüm kadarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, onu var eden insanları çok az ciddiye alıyor.
Çünkü meğerse Çağlayan yaya trafiğine de kapatılmış. Oradan geçen metro durağı dünya üzerinde görüp görebileceğiniz en korkunç yöntemle, dev sac parçaları ile kapatılmış. Ve metrobüs durağına ne bir açıklama ne bir tabela konulmuş. İnsancıklar da çaresizce metrobüs durağında sıkışmış kalmış.

Haberlerdeki görüntülerde kimi sac tabakadan atlamaya kimi de E-5 üzerinde karşıdan karşıya geçmeye çalışıyordu. Belediye, insanları çözümsüz bırakmış ve onların hayatıyla oynuyordu işte. İnsan böyle ciddi bir uygulama yaparken tüm metrobüs duraklarına ilanlar asar. Otobüslerde anons yaptırır ve tabii bir de otobüslerin o durakta durmasını engeller. Bunu bir belediyeci olmayan ben bile düşünebiliyorsam yetkililer neden insanlarımızı bu eziyete sokuyor? Ama artık iyice anlıyorum ki biz onların umurunda bile değiliz. Yapacakları meydanları dolduracak birer dekoruz sadece gözlerinde...
haberturk-Rahşan Gülşan